Juon aina heti kaikki alkoholijuomat
Jos kaapissa on. Onko minulla alkoholi ongelma, kun mulla ei kumminkaan ole kaapissa viinaa ku kerran parissa kuussa
Kommentit (10)
Huoh. No älä osta alkoholia, jos et sitä halua juoda. Simppeliä.
Luultavasti on alkoholiongelma.Itse en ainakaan osta kotiin alkoholia,koska tiedän ett jos sitä on,tulee juotua,tulee viinanhimo.
Vierailija kirjoitti:
Huoh. No älä osta alkoholia, jos et sitä halua juoda. Simppeliä.
Ei ap sitä kysynyt,vaan että onko tuollainen käytös alkoholismin merkki.
Ongelma on. Mitä jos sulla olis baarikaappi!
No ohan tuo jonkinlainen ongelma. Usein unohtuu jääkaapin alalokeroon pari juomaa ja vaikka huomaisin ne, niin en siltikään juo niitä heti.
No ei ole, jos sulle ei tuota tuskaa kun ne loppuu ja et tunne pakottavaa tarvetta hakea lisää, ja joudut taistelemaan sitä tunnetta vastaan
Joo en mä sitä ikinä ostakkaan, yleensä lahjaksi saan. Mutta ku juon aina vaa heti, tiistaina sain litran vodka pullon synttärilahjaks ja vittu keskiviikkona join tyhjäks. Ei siis oo väliä onko arki vai vapaa
Ap
Ei ole ongelma. Ongelma on se, jos ihminen ei pysty olemaan ilman alkoholia. Se että tietää alkoholia olevan ja haluaa kuluttaa ne, ei tod. ole ongelma. Tai jos on, niin about 90 % tuntemistani ihmisistä on samalla logiikalla syömishäiriöisiä, koska nämä tuppaavat aika nopeasti syömään kaikki ostamansa jätskit, karkit, pullat ym.
Mulla on yksi kaveri, jolla luultavasti on alkoholiongelma. Viimeksi kun vein synrrärilahjaksi pullon, hän otti sen vaan kädestäni ja avasi sen heti. Eipä mennyt puolta tuntia kun oli jo puolet juotu ja kyseessä vahva likööri. Mielestäni moukkamaista alkaa heti kitata lahjapulloa kuin ei olisi koskaan alkoholia nähnyt.
Uppooko lasol?