Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia vuokrafirman kautta työllistymisestä?

Vierailija
21.04.2017 |

Onko kenelläkään positiivisia kokemuksia? Itse olen kuullut vain huonoja.

Ainakin Studentworkin haastattelijat ovat niin lipeviä ja varmaa työpaikkaa lupailevia :"Oot kyllä niiiin superlahjakas että etköhän työllisty tähän yritykseen!" En enää ikinä hae töitä kyseisestä firmasta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
21.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnostaisi myös täällä. Pääsen poikkeuksetta jokaisen vuokra/välitysfirman haastatteluun, mikä ei ole pelkästään hyvä juttu kun ne ovat toisella paikkakunnalla ja olen köyhä. Varsinaisia kontakteja asiakkaisiin tuleekin sitten harvakseltaan...

Vierailija
2/5 |
21.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan hyviä kokemuksia oli about 10v sitten. Pääsin työelämään sitä kautta, ja myös järjestivät häppeningejä vuokratyöläisille. Oli myös ihan ok, kun sanoin parin vuoden jälkeen siirtyväni asiakkaan palvelukseen, jonka olivat mulle hankkineet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
21.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

On, kokemusta kahdesta.

Firma 1: sain työn firman kautta, mutta firman yhteyshenkilö unohti ilmoittaa minulle asiasta, sain tiedon vasta pari päivää ennen työn alkua. "Onneksi" olin vielä työttömänä. Unohtelu jatkui myöhemminkin, verokortti unohdettiin toimittaa palkkahallintoon (eka palkka 60% veroa), viesteihin unohdettiin vastata, työtodistusta ei lähetetty ennen kuin otin yhteyttä eri henkilöön vuokrafirmassa. Tässä tapauksessa taisi olla kyse yhdestä epäpätevästä henkilöstä, ehkä homma toimii paremmin jonkun toisen yhteyshenkilön kanssa.

Firma 2, valitettavasti nykyinen työnantaja: keikkaluonteista työtä, vuoroja varataan firman nettisivuilta. Ei kerrota millä perusteella vuoroja tarjotaan. Kikkaillaan, jotta ei tarvitse maksaa lomarahoja. Äärimmäisen suppea työterveyshuolto, itse en ole päässyt käymään siellä vielä kertaakaan. Jos on kipeänä tai joutuu kieltäytymään vuorosta, ei vuorotarjouksia tule hetkeen. Eniten ärsyttää epävarmat tulot. Välillä saan ihan täysipäiväisen tunnit, välillä on ihan tyhjiä viikkoja. Pitää elää ihan minimimenoilla koko ajan, kun ei tiedä paljonko tienaa etukäteen. Autoa on käytännössä pakko pitää, muuten ei voi ottaa paljoa työvuoroja. Puolitoista vuotta tätä takana, toivottavasti tärppäisi jotain vakituista pian. Ja ilmeisesti ihan laillista.

Vierailija
4/5 |
21.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen tällä hetkellä yhden kautta töissä. Olen ollut nyt n. vuoden samassa firmassa töissä. Työajat on joko 6-14 tai 14-22 maanantaista perjantaihin. Kaikki on toiminut ihan hyvin aina palkka-asioista menojen/asioiden hoitoon. Olen vuoden verran ollut henkilöstövuokrausfirman kautta töissä ja on lupailtu, että kesäkuussa kun tämä puolen vuoden sopimus loppuu, minut ottettaisiin yrityksen kirjoille hommiin. Olen töissä firmassa, jossa muutettiin viime kesänä uusiin, isoihin tiloihin ja tulevaisuuden näkymät on alalla hyvät. Bisnes on ainakin tässä firmassa kasvanut, joten luottavainen olen tulevaisuuden suhteen. Muutenkin töissä viihdyn, vaikka ei ole oman alan homma. Lähinnä johtuu hyvistä työkavereista ja melko kevyestä työstä.

Vierailija
5/5 |
21.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpä ole päässyt edes haastatteluihin, vaikka kokemusta löytyy ja opiskelen tällä hetkellä vielä lisää. Ihmettelen kun pääsen haastatteluihin suoraan yrityksiin, mutta rekryfirmoihin en.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan kuusi