Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koiran ylläpitokustannukset?

Vierailija
14.04.2017 |

Hei
Suunnittelen keskikokoisen koiran hankintaa, esim. espanjan vesikoira, portugalin vesikoira, lagotto romangolo. Kuinka paljon ovat keskimääräiset kuukausi- tai vuosikustannukset ylläpidosta: ruoka, rokotukset, mahd. vakuutus, perusvälineet, koirakoulu ym. perusasiat. Kiitos vastauksista!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nosto

Vierailija
2/3 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensimmäisenä vuonna kuluja eniten, rokotukset 55-80 x3, madotukset, vakuutus 200-350/vuosi riippuen laajuudesta ja minkälaisen omavastuun haluat. Ruokintakulut (ruuat, koulutusnamit, puruluut) 30-60/kk, mutta halvalla ei tietty saa hyvää ruokaa ja huono kostautuu korvatulehduksina ym. vaivoina. Sitten tietty kaikki pannat, hihnat, harjat yms. ja tuolla lagotolla trimmauskulut 300-500€ vuodi tai välineistö 100-300€ jos hoidat turkin itse. Jäsenmaksut yhdistyksiin muutamia kymppejä ja kurssit yleensä hinnoiteltu erikseen. Alle sataseen kuluissa pääsee, jos kaiken ei pidä olla parasta ja koira pysyy terveenä. Eläinlääkärissä käynnit maksaa usein 100-> vakuutuksesta huolimatta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole koskaan laskenut hirveän tarkkaan, mutta vuosiarvio perusterveen keskikokoisen koirani kohdalla on joku 700 euroa. Ruuat, rokotukset, namit ja luut, punkkipanta, madotukset, satunnaiset lelut. Vakuutusta meillä ei ole ja koirakoulussa ei olla käyty. Hyvät perustarvikkeet (harja, kynsileikkuri, valjaat, hihna) ovat kestäneet vuosikausia. Yllättäviin eläinlääkärikuluihin on kuitenkin myös pakko varautua ja ne voivat nousta äkkiä korkeiksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä seitsemän