Laitetaan tilanteita lapsettomana vs. lapsiperheenä. Eli sama tilanne lapsettomana ja lapsiperheellä.
Mä aloitan:
Lapseton:
Kello on neljä, työt loppuu. Kaupan kautta kotiin ja äkkiä joku pikainen ruoka uuniin. Siksi aikaa rauhallinen pitkä lämmin suihku ja sen jälkeen uunilämpimän ruuan kanssa katsomaan jotain hömppäleffaa.
Lapsiperheellisellä sama tilanne:
Kello on neljä. Työt loppuu, argh, kauheata vauhtia päiväkotiin hakemaan muksu sieltä mukaan ja sitten kirkuvan lapsen kanssa pikakäynti kaupassa ja kotiin.
Kotona odottaa kauhea kaaos, kun aamulla piti lähteä niin kiireellä viemään lasta päiväkotiin ja töihin. Lapsi tv:n eteen, ruokakassi pöydälle ja äkkiä jotain sörsseliä uuniin. Pöydän raivaus ja pikasuihku, joka keskeytyy "äiti äiti"-huutoihin. Pikasuihkun jälkeen äkkiä katsomaan mikä hätä lapsella on. Kauhea käry! Ruokakin paloi pohjaan. Taisi tän päivän ainoa tv:n katseluannos olla ainoastaan lapsen oikeus.
Lisää samanlaisia tilanteita. 😀