Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä tehdä kiusaamiselle?

Vierailija
03.04.2017 |

Lukion toisella vuosikurssilla olevasta tyttärestäni kiertää whatsappeissa sun muissa todella ikäviä viestejä, hänelle on tehty pilalla tinderiin deittiprofiili, ex-poikaystävä joka jätti hänet on alkanut kiusaamaan tytön entisten kavereiden kanssa häntä.... Tässä on ollut ihan hirveästi kaikenlaista. Ihan omituista minusta, että vielä lukiossa tommoista tapahtuu. Tyttöni asuu isänsä kanssa suurimman osan ajasta, koska hänen muut sisaruksensa asuvat siellä. Soittaa usein itkien, että isänsä uhkaa heittää pihalle kun itkee kiusaamisesta. Jatkuvasti paha olla, ei suostu menemään kouluun, ja ihan oikeasti luulee, että kukaan ei välitä hänestä lainkaan. Itsetunto on mennyt ihan maahan, ja suurinpiirtein omien sanojensa mukaan vihaa itseään. Koululle on soitettu, eivät reagoineet juurikaan, puhuttelivat tyttöä pari kertaa ja se jäi siihen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuuko Itä-Helsingissä vai maalla?

Vierailija
2/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen vaihtamaan ilta/aikuislukioon. Antaa kiusaajien jäädä pilaamaan oma elämänsä, eihän varmaan koulunkäynnistä mitään tule kun keskittyy vaan tekemään muiden elämästä paskan. Tyttösi saisi edetä paljon vapaammin aikuislukiossa, rakentaa itselleen hyvän tulevaisuuden :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpas kauhea reagointi isällä, ehkä voisit hänet ottaa puhutteluun? Tai sitten tyttö voisi muuttaa luoksesi, jos haluaa? Ihan kauhea tilanne kyllä, kun kaikkialla syrjitään. Onneksi hänellä on kuitenkin sinut tukenaan!

Oletko kokeillut ottaa yhteyttä kiusaajien vanhempiin? Rikosilmoitus pitäisi tehdä koulusta, jos eivät puutu kiusaamiseen.

Vierailija
4/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuosta pitäisi ehdottomasti isälle sanoa - ihan hirveällä tavalla toimii. Ota ex-poikaystävän vanhempiin yhteyttä ehdottomasti. Kuulostaa hyvin samanlaiselta tilanteelta, jonka itse koin nuorempana: eron jälkeen exäni ja ystäväni alkoivat kiusaamaan minua, levittelivät perättömiä juoruja ja niin edelleen. Tämä kylläkin tapahtui yläasteella, ei lukiossa. 

Vierailija
5/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No tehkää nyt ensalkuun poliisiasia?? Ne rikkoo lakia aika pahastikkin ja tommosista jutuista voi saada aika kovatkin seuraamukset.. Uskon, että ainakin rauhoittuvat sen seurauksena, kun poliisit soittavat kotiin ja kertovat vanhemmille, että mitä heidän kakarat oikein hommaa koulussa ja vapaa-ajalla, mutta jos wt/ek vanhemmat niin sitten vähän hankalampi homma, mutta kyllä ne räkänokat vastuuseen saadaan..

Ei tommonen enää lopu puhumalla, tommonen asia pitää todellakin hoitaa poliisien avulla. 

Jos sekään ei auta, niin sitten varmaan koulun/paikkakunnan vaihto, tai sitten vain otatte järeät otteet käyttöön ja vaaditte koulua puuttumaan OIKEASTI tähän kiusaamiseen. Jos siellä täysjärkinen rehtori koulussa on, niin kyllä hän puuttuu ja nakkaa kiusaajat kartanolle koulun vaihtoon. Jos se ei toimi, niin teette tosta isomman jutun ja viette asiaa tarvittaessa eteenpäin.

Voi v*ttu jos olisin tytön kanssa samalla luokalla.. Tuli niin kova halu puolustaa tytärtäsi ja olla hänen ystävä. Nuo tommoset kiusaajat on pelkureita ja luusereita isolla L:llä, on tullut nähtyä oman elämän varrella.

Toivottavasti asiat järjestyy, tsemppiä!!

M19v

Vierailija
6/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmoitus poliisille. Kyseessä on kunnianloukkaus ja vainoaminen. Poliisi selvittää, kuka on viestien alullepanija ja ketkä kaikki ovat jakaneet viestejä eteenpäin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
03.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisi varmaan opettaa tyttö pitämään puoliaan? Tässä maassa on ihan tarpeeksi nössöjä jotka antavat itsensä tulla kiusatuksi eivätkä tee asialle mitään.