Tuosta erityislapsi ketjusta juolahti mieleen, että pidättekö oikeasti astmalasta erityislapsena?
Esimerkiksi minun yhdellä lapsellani on astma, poika on kilpaurheilija, reipas ja kunnollinen teini-iän kynnyksellä oleva aktiivinen lapsi joka pärjää koulussa hyvin. Toki joutuu käyttämään lääkkeitä joihin saa korkeimman kela-korvauksen niin että meille lääkkeet eivät maksa kuin muutamia kymppejä kuussa. Ja kilpaurheilun vuoksi lääkkeitä menee enemmän kuin muuten menisi. Kunnallista terveydenhoitoakaan ei suuremmin rasita, kun meillä on sairausvakuutus ja paremman hoidon saa yksityiseltä puolelta, siellä osataan tukea myös kilpaurheilu-astma yhdistelmää, kunnallisessa ei niinkään.
Onko minulla siis mielestänne erityislapsi? :)
Kommentit (6)
En pidä jos ei ole poikkeuksellisen vaikea ja jatkuvaa hoitoa vaativa astma joka vaikuttaa normaaliin arkeen.
Omaa astmaatikko-lastani pidin, kun lapsi oli leikki-ikäinen mutta en pidä enää. Oli vaikea astma ja lukuisia sairaalajaksoja tämän takia. Saatiin silloin myös korotettua sairaan lapsen hoitotukea/vammaistukea. Nyt onneksi pysyy astma kurissa lääkkeillä ja ei haittaa lapsen menemisiä ja tekemisiä juuri lainkaan.
Rajoitti paljolti lapsen tekemisiä ja meidän arkea ylipäätään tuolloin.
Vierailija kirjoitti:
Jokainen lapsi on erityinen!!!1
Ihana kommentti!
En. Mulla on neljä astmaatikkolasta ja osalla oli tosi pahat oireet ja kovat lääkitykset pienempänä. En silti edes hakenut sitä erityishoitorahaa vaikka siihen oli lausuntokin kirjoitettu lastenpolilta kun en katsonut että meidän lapsissa mitään erityistä hoidettavaa olisi ollut. Toki he erityisiä ovat minulle ja isälleen, kaikki neljä.
No ei...
On minunkin ekaluokkalaisella ei-allerginen infektioastma, muttei hän kyllä erityislapsi mielestäni ole.