Punnerruksia rangaistukseksi
Vieläkö on yleisesti tapana, että lasten urheilussa annetaan punnerrusrangaistuksia? Onko se ihan ok?
Kommentit (5)
Tyttöni jumppamaikka käyttää rangaistuksena noin 400 m juoksua eli jos suoritus ei opettajalle kelpaa, täytyy juosta tietty tienpätkä ja takaisin. Jos juoksee liian hitaasti, sama täytyy tehdä uudestaan.
Minusta liikuntasuoritus ei koskaan saisi olla rangaistus. Siitä oppii vain inhoamaan liikuntaa. Oma tyttöni saa käytännössä joka kerta heti tunnin alussa määräyksen lähteä juoksemaan, koska "näyttää nyrpeää naamaa, laahaa jalkojaan".
Harmi, että opettaja ei koskaan suostu katsomaan kokonaisuutta. Tytöllä on anoreksia, hän kiusaa jo nyt itseään liialla liikunnalla. Valitettavasti jollain 500 kcal päivän energiansaannilla ja 151 cm/22 kg rääkätyllä kropalla ei olemattomilla lihaksilla enää paljoa juosta.
Minusta se nöyryyttää lasta. Jos armeijassa eikä kouluissakaan saa rangaista näin, miksi se on hyväksyttävää harrastuksissa? Siitähän tulisi Iltalehden juttu jos joku vanhempi pistäisi lapsensa vaikkapa kaupassa punnertamaan rangaistukseksi.
No eihän niissä harrastuksissa kukaan pakota käymään.
En ajatellutkaan, että punnerruksista niin suurta traumaa syntyisi että koko harrastus olisi lopetettava. En silti tällaista hyväksy. Ja jotkut vanhemmat pakottaa. Kyse on ala-asteikäisistä lapsista.
On ok, miksi ei olisi?