Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkodissa ei oteta leikkeihin mukaan

Vierailija
21.03.2017 |

Me ei leikitää sun kaa, eikä toi leiki sun kaa... miten tälläiseen pitäisi reagoida muuten kuin mielensä pahoituksella? Lapsi herkkä menemään leikkeihin väkisin mukaan.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ootan selvittänyt että sun lapsi ei ole niitä helvetin ärsyttäviä jotka tahtoo että kaikki leikit on niitä mitä hän haluaa leikkiä ja yrittää dominoida muita lapsia ja jos kaikki ei mene hänen päänsä mukaan helvetti on irti?

Vierailija
2/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhu henkilökunnalle asiasta. He voivat seurata tilannetta, ohjata ja auttaa ja huolehtia että jokainen pääsee johonkin leikkiin eikä jää yksin. Pikkuiset vasta opettelevat toisten huomioimista ja sosiaalisia taitoja joten aikuisen apua tarvitaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No nää on taas näitä että ensin valitetaan ettei LTO:t osaa ja tee mitään ja ne on ihan turhia ja sitten itketään kun omaa lasta ei tueta leikkiin osallistumisessa. 

Vierailija
4/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep, päiväkodin tädille huoli jakamaan, tämä auttoi meillä.

Vierailija
5/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistan itsekin kun oltiin puistossa leikkimässä tarharyhmän kanssa ja joku keksi että leikitään pusunattaa. Sitten tämä uusi tyyppi joka oli tullut sanoi että en saa tulla mukaan koska olen liian ruma. Jätti arvet loppuiäksi. Tyttö lähti tarhasta koska häntä kuulemma kiusattiin. Mua kiusattiin tarhasta amikseen ja töissäkin vielä. Nyt olen työtön, kotona mua ei kiusaa ketään.

Vierailija
6/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et kirjoittelisi täällä, niin voisit olla leikkimässä ja saada uusia kavereita. Rohkeasti vain mukaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puhu henkilökunnalle, jos ei auta niin johtajalle. Lastentarhanopettajien ja lastenhoitajien työtä on seurata lasten leikkejä ja auttaa niihin mukaan pääsemisessä. Tämä on iso osa sosiaalisten taitojen opettamista. Tarvittaessa aikuisen pitää mennä mukaan leikkiin, jotta se kaikilla sujuu.

On todella tärkeää, että lapsesi saa usein hyviä kokemuksia leikistä toisten lasten kanssa juurikin päiväkodissa ja päiväkoti-iässä. Tähän ei voi lasta karaista ja opettaa kotoa käsin, sillä ryhmän dynamiikka voi olla ihan erilainen mitä lapsella on esim. pihapiirin kavereiden kanssa. Vastuu päiväkodin leikkien sujuvuudesta on 100% päiväkodin henkilökunnalla, ja viime kädessä ryhmän lastentarhanopettajalle, jolla on pedagoginen vastuu toiminnasta.

"xx ei nyt vaan oikein löydä helposti kaveria" ei todellakaan käy sitten vastaukseksi. Pienet lapset ottavat leikkiin, kun aikuinen opastaa, on mukana hetkessä, ja näyttää mallia. Koulussa voi olla vaikeampaa, mutta leikin tukeminen on juuri päiväkodissa se juttu, mitä pitää tehdä.

Lto

Vierailija
8/8 |
21.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mulla on pakko tarttua näihin, mutta juuri tämän vuoksi päiväkoteihin tarvitaan kouluttautuneita ihmisiä. Pitää olla tietoa ensinnäkin a.) siitä kuinka alle kouluiässä tapahtuvat syvälaatuisimmat asiat ihmisen elinkaaressa, tuolloin luodaan itsetunnon ja sosiaalisten taitojen pohja b.) pitää ymmärtää oma valta, vaikutus ja vastuu c.) pitää ymmärtää, että päiväkodin isossa ryhmässä, jossa on enimmäkseen samanikäisiä lapsia, luo jo itsessään hyvin herkkiä tilanteita lapsen kehitykselle. Tätä ryhmää pitää aktiivisesti ryhmäyttää ja hallita niin että siellä on kaikilla turvallinen olo, jotta lapsi voi leikkiä, oppia ja tutkia asioita. Stressaantunut lapsi ei opi, leiki ja tutki. d.) pitää ymmärtää pienen lasten tarve aikuiseen, joka seuraa erityisesti hänen tarpeita ja tunteita päivän aikana. 

Nämä eivät ole itsestäänselvyyksiä kaikille aikuisille, eivät todellakaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan