En pysty vieläkää syömään kananmunia
sen suolinkaisepisodin jälkeen. Jäikö kellekkään muulle traumoja siitä? Helpottaisi jos tietäisi jotain edes siitä kanafarmista mistä se suolinkaismuna oli lähtöisin, oliko siellä puutteita muuten olosuhteissa ja loishäädöissä vai onko tämä kanaloissa ihan normaalia että niitä loisia on ja niitä voi olla myös munissa. Jääpi kyllä kananmunien syönnit edelleenkin.. Että hyvää pääsiäistä vaan itse kullekkin.
Kommentit (11)
Eihän kananmunia raakana syödä. Jätätte varmaan kalatkin syömättä, niissä on useammin madonmunia.
En ole kuullutkaan mistään suolinkais episodista.
Kyllä munat maistuu,hetki sitten söin 3 keitettyä munaa.
Loiset eläimillä on ihan yleisiä eikä ne vaikuta ihmisen syömisiin.
Ihan sama juttu:( aiemmin söin munakasta useamman kerran viikossa, mutta nyt en vaan pysty tekemääni /syömään munakasta. Se kuva suolinkaisesta kummittelee silmissä, yäääk en tiedä pystynkö ikinä syömään kananmunia.
Mutta "hienoa", että löysin kohtalotovereita, ajattelin että tapojeni mukaan vaan ylireagoin;)
Osta irtomunia. Tulee vähän kalliimmaksi mutta paljon parempia.
Ei juma. Suolinkaisia on lähes kaikilla eläimillä. Alatte kasvissyöjiksi? Paitsi että kasviksissakin voi olla madon munia ja bakteereja. Ei tästä elämästä tahdo millään selvitä ilman tartuntoja.
Vierailija kirjoitti:
Osta irtomunia. Tulee vähän kalliimmaksi mutta paljon parempia.
Tai itse asiassa ei tule kalliimmakaan, koska niitä ostaa vain silloin kun on varmasti käyttöä.
En tiedä mistä on kyse, mutta kuulostaa oksettavalta. En tosin voi syödä kananmunaa muutenkaan koska mun mielestä ne on pahan makuisia ja koostumus ällöttävä. Leivonnassa menee mutta munavoit, keitetyt kanamunat, munakkaat yms jätän väliin.
Mua ällöttäis enemmän se fakta että on syömässä kanan kuukautisia, mutta miten vaan
Mulla on sama juttu