Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suurten ikäluokkien pohjaton ahneus se vain jaksaa huvittaa (ja v*tuttaa)

Vierailija
18.03.2017 |

http://www.iltalehti.fi/uutiset/201703172200087612_uu.shtml

"Koivistoinen muistuttaa, että työeläkerahastoissa on yli 190 miljardia euroa. Hän sanoo, että suuresta summasta riittäisi kyllä pieneläkeläisille.

- On väärin ja aivan turhaa säästää ja varastoida rahoja vielä syntymättömiä ihmisiä varten johonkin 50 vuoden päähän, jakoon vaan ja työeläkkeet suuremmiksi."

72-vuotiaan eläkeläisen kannalta se on tosiaan aivan turhaa, että valtio varautuu huoltosuhteen heikkenemiseen, mutta kuinka hemmetin itsekäs voi ihminen olla? Itse hän on saanut elää koko työuransa täystyöllisyyden ja pitkän, pitkän nousukauden aikaan, jolloin duunarinkin palkalla maksettiin omakotitalot ja autot. Voi jeesus. Minä, minä, minä eikä kukaan muu!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
18.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ikään kuin kaikki eivät olisi yhtä ahneita.

Vierailija
2/2 |
18.03.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos yhtäkkiä purettaisiin eläkerahastot ja annettaisiin kaikille suhteessa sen verran, mitä ovat oikeasti säästäneet, noille nykyeläkeläisille tulisi kyllä melkoinen järkytys, kun "itse me olemme eläkkeemme säästäneet" -rahaa ei montaa roposta olisikaan.

Aika suuri osa tuosta on meidän yhä työelämässä olevien maksamaa ja toivomme, että meillekin sitä eläkettä joskus riittäisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla