Millaista lääkitystä käytetään luulotautiin?
Kommentit (9)
Mutta lääkäri siis kertoo, että kyseessä voi olla lumelääke, juuri kuten itsekin sanoit.
jos lääkäri sanoo " on jossain tutkimuksessa todettu" , niin silloinhan hän nimenomaan kertoo sen, että lääkkeellä ei välttämättä ole mitään vaikutusta, mutta voi auttaa ehkä johonkin.
Lumelääkkeellä itse tarkoitin sitä, että lääkäri ei saa väittää lääkettä muuksi, kuin mitä se on, eli ei saa valehdella. (vaikka olen kyllä " kuullut juttua" , että esim. vanhainkodeissa tietyille potilaille syötetään vaikkapa kalkkitabletteja - ja ihan lääkärin määräyksellä - joita väitetään ihan muuksi..)
Sinunkin esimerkkitapauksessasi, jossain on oltava se tutkimustulos, josta ko lääkäri puhuu (kuten varmasti onkin).
Esimerkkisi lääkäri toimii kyllä melko huonosti lakaisemalla ongelmat maton alle, eikä yritäkään hoitaa taustalla olevaa ongelmaa.
siis käytetäänkö tuohon jotain lääkitystä, kun on niin kova sairauden pelko että se rajoittaa elämää ja aiheuttaa kovaa huolta.
ap
jonkinlainen mielialalääkitys, " pakko-oireiseen häiriöön" tms, ihan kuten vaikka paniikkihäiriöön jne
tässä yksi linkki
Lisää voit googlata hakusanalla pakko-oireinen häiriö
http: //www. terveyskirjasto. fi/terveyskirjasto/tk. koti?p_artikkeli=dlk00403&p_haku=Pakko-oireinen%20h%E4iri%F6
Lumelääkkeitähän ei saa lääkärit potilaille määrätä, ilman että potilaat tietävät, että kyseessä voi olla lumelääke (esim. lääketestaukset).
Ja kyllä siihen ihan samoja mielialalääkkeitä käytetään, kuin vaikka paniikkihäiriöön tai masennukseen, ei mitään " kalkkitabuja" .
On ihan yhtä " oikea" sairaus kuin nuo 2 muutakin mainitsemaani.
Terv. 6
Lääkärit määräävät potilaille hirveät määrät lumelääkkeitä, ja arvaapa mitä: Ne tehoavat loistavasti! Tietenkään pakkauksessa ei lue " lumelääke" , mutta jos määrää vaikkapa syövän pelkoon antioksidanttia, ja kertoo samalla että sen on jossain tutkimuksessa havaittu ehkäisevän syöpäsairauksia, niin kyllä se potilas vaan kummasti alkaa rauhoittua. Lumevaikutushan se on. Esimerkkejä on kymmeniä muitakin.