Kyllä hävettää! Menetin totaalisesti hermoni 4-vuotiaaseen apinaani!
Kaupassa reuhtoi, juoksi, huusi ja metelöi ihan päättömänä. Kassajonossa rupesi jo leikkaamaan kiinni. Piti kesken jonotuksen lähteä raahaamaan rimpuilevaa ja mölisevää " apinaa" autolle. Onneksi mies oli mukana ostoksilla ja suoritti hommat loppuun.
Autossa pidin hirveän puhuttelun ja sanoin ihan typeriä asioita, joita kadun syvästi. Toivottavasti en aiheuttanut elinikäisiä traumoja lapselleni.
Tätä se helle ja raskaushormonien yhteisvaikutus teettää. Kunpa olisin voinut hillitä itseni. :´(
Kommentit (6)
4-vuotiaaseen tyttööni. Minä en pysty olemaan suuttuessani edes noinkaan asiallinen.
paitsi kaksi kertaa tuo sama käytös.
Eiköhän meillä kullakin joskus leikkaa kiinni ja niinkin voi käydä, minkä tietää vääräksi :( Anna anteeksi itsellesi ja ota opiksi. Itse olen joutunut monesti ottamaan lusikan kauniiseen käteeni ja myöntämään virheeni.
Tärkeää on käydä tapahtuma läpi vielä lapsen kanssa ja kertoa tehneensä väärin. Katsotaan eteenpäin :)
No, meittä pienten apinoiden äitejä on aika paljon joten voisko 3 kertoa mitä se meistä kertoo???
että isä rakastaa kaukosäädintä ja lapselle haetaan adhd-diagnoosi ennen 5. luokkaa.
Ap, eiköhän lapsesi säästy traumoilta. Voithan jutella asiasta vielä uudestaan?