Olisiko whippet rotuinen koira kiva? Tai jackrusselinterrieri?
Olen whippettiä jo pitkän aikaa haikaillut. Ne on niin söpöjä, sopivan kokoisia ja kivan lyhytkarvaisia. Koiraselostuksissa niitä on kehuttu vain keskitason aktiivisiksi mikäs opisi mulle oikein hyvin. Voisin ruveta harrastuttamaan koiralla juoksemista. Se ei ole poissuljettu vaihtoehto vaikka mieluummin etsinkin mukaavuudenhaluista sohvaperunaa lenkkikaverikseni.
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Kuollut koira on minun mieleen. Ei hauku.
Mulla on tylsää ja aikaa koiralle. Elävälle sellaiselle. Ottaisin sen mukaani kaikkialle. Melkein, tietysti.
Whippetistä huonot puolet: tapaturma-alttiita, joudut mahdollisesti useamman kerran eläinlääkärille kun koira katkonut kinttunsa tai telonut itsensä aitaan. Whippet tarvitsee myös vapaana juoksua säännöllisesti.
Muuten ovat ymmärtääkseni mukavia ja sopuisia seurakoiria.
Jackrusselista huonot puolet: ovat todella räksyherkkiä joten vaativat hiljaisuuskoulutusta jos esim. kerrostalossa meinaa asua, samoin pitää huolehtia remmikoulutuksesta kun ovat remmirähjäykselle alttiita. Suurin osa tapaamistani russeleista on tuollaisia räksyjä mutta pari mukavaakin sekaan mahtuu.
Whippettiä suosittelen, ovat yleensä rauhallisia sohvaperunoita kotona, kuten muutkin vinttikoirat (poisluettuna pentuaika), eivät yleensä hauku ym. Terrieriä en itse ottaisi...
Eikö sua kiinnosta yhtään koiran luonne? Mulla kävis mikä tahansa rotu kunhan on ihmisläheinen ja ystävällinen.
Itse ottaisin noista vaihtoehdoista whippetin. En pidä whippetin ulkonäöstä, mutta luonteeltaan ja hoidoltaan kuulostaa sopivalta rodulta. Olen jo pitkään harkinnut whippetin hankkimista. Muita rotuvaihtoehtoja ovat olleet cavalier kingcharlesinspanieli, cockerspanieli ja tiibetinspanieli.
Jos olet facebookissa ja harkitset whippetin (tai muun vinttikoiran) ottoa, suosittelen tätä ryhmää, löytyy sekä pentuja että aikuisia. Ja kasvattajiin voi ottaa yhteyttä ja mennä vaikka tapaamaan, jos rotu ei ennestään tuttu. https://www.facebook.com/groups/kotivintille/
Vierailija kirjoitti:
Itse ottaisin noista vaihtoehdoista whippetin. En pidä whippetin ulkonäöstä, mutta luonteeltaan ja hoidoltaan kuulostaa sopivalta rodulta. Olen jo pitkään harkinnut whippetin hankkimista. Muita rotuvaihtoehtoja ovat olleet cavalier kingcharlesinspanieli, cockerspanieli ja tiibetinspanieli.
Suosittelen noista vaihtoehdoista kyllä whippettiä, ainakin cavalierit ja tiibetinspanielit valitettavasti hyvin sairaaksi jalostettuja rotuja, whippet taas suht terve. Toki whippeteillä on tuo tapaturma-alttius vapaana juostessa.
Okei. Ei terrieriä. Asun kerrostalossa ja koira saa olla hiljainen. Kyllä mua kiinnostaa whippetin luonne. Sitä on kehuttu rauhalliseksi ja leppoisaksi kotikoiratyyliseksi roduksi, joka nautti juoksemisesta. Jotkut ovat araksikin syyttäneet mutta se ei välttämättä ole ongelma, koira ei ole tulossa lapsiperheeseen. Kovaa ääntä ja retuuttamista sen ei siis tarvitse kestää. ap
Kokemusta jackrusselista: mainio koira, mutta kouluttamiseen kannattaa panostaa (kuten myös muidenkin rotujen kohdalla). Todella ihmisrakas ja ystävällinen ainakin tuo meidän, muille koirille saattaa haukkua valikoivasti kadulla, riippuu ilmeisesti siitä miten tuo toinen koira suhtautuu tähän meidän koiraan. Älykäs ja nokkela, aktiivinen kipittäjä :) Ei tietenkään sovi kaikille, tarvitsee liikuntaa ja paljon virikkeitä. Osaa myös ottaa rennosti.
Sinä joka harkitset cavalier kingcharlesinspanielia: jos et ole tottunut kuorsaamiseen niin parasta tottua, ne koirat nimittäin kuorsaavat kovaa ja aina.
Jackrusseleista kokemusta,whippeteistä ei. Jackrusselit ovat oman kokemukseni mukaan räksytysherkkiä, itsepäisiä,ei juuri miellyttämisenhalua,todella energisiä ja omaavat suuren egon. Tarvitsevat johdonmukaisen,jämäkän koulutuksen. Fiksuja ja oppivaisia kyllä,mutta ei missään nimessä helppo rotu.
Vierailija kirjoitti:
Okei. Ei terrieriä. Asun kerrostalossa ja koira saa olla hiljainen. Kyllä mua kiinnostaa whippetin luonne. Sitä on kehuttu rauhalliseksi ja leppoisaksi kotikoiratyyliseksi roduksi, joka nautti juoksemisesta. Jotkut ovat araksikin syyttäneet mutta se ei välttämättä ole ongelma, koira ei ole tulossa lapsiperheeseen. Kovaa ääntä ja retuuttamista sen ei siis tarvitse kestää. ap
Paljon on erilaisia luonteita whippetissäkin, tietysti pentueen vanhempien luonteista jo vähän näkee, mitä voi pennulta odottaa. Mutta varsinaisesti arkaa whippettiä en muista tavanneeni, whippetit eivät ole niin alkukantaisia kuin jotkut muut vinttariridun saattaa olla. Toki vinttikoirat yleisesti vähän pidättyväisempiä vaikka johonkin noutajaan verrattuna, eli eivät välttämättä innoissa hyppimässä jokaista vastaantulijaa päin ym. Mutta toki eroja yksilöittäin paljon.
Itsellä ollut kaksi russelia ja parhaita koiria ikinä. Toisen otin kun asuin vielä kerrostalossa, eikä haukkunut päivisin. Naapurit kyseli onko ollenkaan päivällä kotona kun mitään ei kuulu. Kun oltiin kotona murahti/haukahti jos joku soitti ovikelloa, eli ilmoitti ns. asiasta, mutta muuten hiljainen. Koskaanhan ei voi sata varma oli rotu mikä tahansa tuosta haukunnasta. Jotkut ei vaan viihdy yhtään yksin ja metelöi jos niin käy.
Sulle suosittelen Whippetiä vaikken rodusta osaa sen enempää sanoa. Russelit on aktiivisia koiria, joten en osaa kuvitella sitä rotua sohvaperunana. Jaksavat pitkiä lenkkejä hyvin (paitsi kun on kova pakkanen;)), joten oivan lenkkikaverin saa.
Osaako joku suositella hyvää kasvattajaa? Kiire ei ole, ajattelin, että jos tänä vuonna saisin pennun. Mutta vaikka syksymmällä.
up