Kumpaa ohjelmointikieltä kannattaisi opetella, Pythonia vai Rubya?
Kommentit (19)
Vierailija kirjoitti:
Java
Jos osaa sen jo.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Java
Jos osaa sen jo.
No sitten melkein osaa jo pythoniakin
Missä tarkoituksessa aiot ohjemoida? Omaksi iloksi vai työksi? Ja minkälaisia sovelluksia?
Vierailija kirjoitti:
Missä tarkoituksessa aiot ohjemoida? Omaksi iloksi vai työksi? Ja minkälaisia sovelluksia?
Tarkoitus olisi ohjelmoida hyödyllisiä sovelluksia.
Sama kai tuo. Kunhan opit logiikan ja teet sellaista, mistä muutkin ymmärtävät jotain. Opettele documentointi ajoissa. Usein näkee koodia, joka on puutteellisesti dokumentoitua.
Jos haluat jotain uutta opetella, sellaista josta ei ole just nyt välttämättä hyötyä eikä välttämättä tulevaisuudessakaan niin koita jotain seuraavista:
Go
Scala
Clojure
Josaain vaiheessa ennakoitiin kovaaa pulaa Cobolin osaajista.
Vanhana koodarina sanon, että ei kannata opetella valmiiksi mitään, jos osaa jo jotain yhtä kieltä. Sen jälkeen kaiken tarvittavan uuden oppii sitten kun tarvii, kun alkaa vaan tekemään. Minutkin on monta kertaa myyty koodariksi projektiin jota tehdään kielellä jota en tunne ollenkaan ennestään, tietenkin väittäen että olen asiantuntija, ja aina on onnistunut hyvin nopeasti oppiminen. Joku tutoriaali vaan netistä ja sitten vääntämään, google apuna.
Vierailija kirjoitti:
Josaain vaiheessa ennakoitiin kovaaa pulaa Cobolin osaajista.
Mutta ei sitä sitten tullutkaan. Ne Cobol-softat kun on jo pääosin korvattu uusilla, nykyaikaisemmilla tekniikoilla toteutetuilla.
Eikä se Cobol sen ihmeellisempi ole kuin muutkaan että siihen mitään erityisosaajia tarvii. Esim. itse olen Javakoodari yleensä, mutta kerran olin projektissa tekemässä muutoksia vanhaan cobol-keskuskoneohjelmaan, ja äkkiä sen oppi. Kaikissa ohjelmointikielissä on samat periaatteet: peräkkäisyys, valinta ja toisto, samoja asioita tehdään, vain syntaksi millä ilmaistaan asioita vähän vaihtelee.
Java