Miten varoittaa omaa tytärtä
joka alkaa seurustella, ettei anna ottaa itsestään alatomana videoita ja kuvia, kun paljon on tällaisia tapauksia joissa videot ja kuvat ovat lähteneet julkiseen jakoon kyseenalaisille saiteille kun ero on tullut?
Onko teillä vinkkiä miten voisin korrektisti tästä tyttärelle sanoa, niin että hän ymmärtää miten vakava uhka tuo asia on?
Kommentit (5)
Hyvä kun ajattelet tuollaistakin.
Sano vain suoraan tai anna lukea vastaavia uutisia.
Tyttäriä muistetaan suojata, mutta entäs kun poika runkkailee pimuksi luulemalleen nettirakkaalle, ja pääsee homoporno-sivulle? Täysin mahdollinen skenaario.
Eiköhän se suora keskustelu olisi paras. Voit ottaa asian esille vaikka kysymällä tyttäreltäsi, mitä mieltä hän on tästä kostopornosta ja miten hän näkee, että sen olisi voinut estää.
No hyvänen aika, sanot suoraan että ei alastonkuvia sähköpostilla, tekstiviesteillä, whatsappilla, snapchatin tms. minkään muun kautta. Ikinä.
Soita sille Jenni Vartiaisen se biisi "kun me erottiin, sä laitoit minut nettiin.." :D
Tai sitten vain suoraan varoitat ihan keskustellen