Kreikan lainoista Suomelle jo 2,5 miljardin tappiot
Muistelen, että Kataisen mukaan Kreikan lainat on Suomelle hyvä bisnes.
Mielenkiintoista.
"Nordean pääanalyytikko Jan von Gerichin mukaan Suomen miljardin euron laina Kreikalle on markkinoilla enää 330 miljoonan euron arvoinen. Suomen tappiot markkina-arvoilla mitattuna yhteensä lähes 2,5 miljardia euroa."
Kommentit (47)
Muttamutta takuutustenhan piti taata että sillä tienataan joka tilanteessa?? Valehteliko vasemmisto tästäkin asiasta?
Kyse on lainojen markkina-arvosta eli siis jälleenmyyntiarvosta. Suomi ei kuitenkaan ole myymässä noita lainoja eteenpäin joten tappio on täysin laskennallinen. Noita lainoja ei ole koskaan annettu siinä ajatuksessa että niillä tienataan jälkimarkkinoilla.
Suomi on vauras maa, meillä on varaa tähän!
Uuh, kaverit ovat kuitenkin vielä EU-suojeluksessa.
markkina-arvohan ennakoi todellista arvoa eli markkinoilla arvellaan että vain tuon verran kreikka aikoo maksaa takaisin
Kyse on kai niin pitkäaikaisista sopimuksista ett ä mitä väliä?
ja EU:n tukirahaan tärvätään seitsemässä vuodessa 3300 miljoonaa - on meillä politiikot remmissä
Vierailija kirjoitti:
markkina-arvohan ennakoi todellista arvoa eli markkinoilla arvellaan että vain tuon verran kreikka aikoo maksaa takaisin
No jos saadaan takaisin Kreikalta 330 miljoonaa ja takaukset ovat 900 miljoonan arvoisia niin ei siitä kauheasti takkiin tule. Jälkimarkkinoiden huono arvo johtuu siitä että jälkimarkkinoituna niilä lainoilla ei ole enää takuita.
entä ne Jutan takuutukset??? Meidänhän piti tienata tällä!!!!!!!! MITÄ VITTUA?
Urpohan tätä vauhditti Käteisen kanssa.
Hyi!
Painuivat muualle kun ajoivat ensin miljardit Kreikkaan.
Stubb asuu jossain saaressa ja elää vaimonsa rahoilla.
Niin kauan kuin Suomi ei myy näitä lainoja eteenpäin ei tule euroakaan tappiota. Ihan kuten voitte uutisjutusta itse lukea.
Mä ihmettelen tätä iha kauhiast!! Mite tässä näin voisi käyrä? Meidän piti ekaksi ottaa markkinoista niskalenkki jonka jälkeen tienata noilla lainoilla.
Käteinen tienasi itse kyllä joo..Asetti itsensä ehdolle komissaariksi ja tuli valituksi ollessaan mielin kielin(ruskein) EU.hun päin.. Muutama miljardi veronmaksajilen puolesta oli pieni uhraus sille, että Jyrkille itselle on riittänyt hyvätuloisia suojatyöpaikkoja.
Nythän noi lainapaperit on todellaa mukavasti plussalla.
Ja ongelma oli???
Paljonkohan Nordean edeltäjän touhut tuli maksamaan Suomelle aikoinaan?