Ylläs vai Levi aikuiselle pariskunnalle?
Levi vai Ylläs?
Kertokaa oma mielipiteenne, kumpaa suosittelet aikuiselle pariskunnalle joka haluaa lasketella ja nauttia luonnosta, ei viettää viikkoa viinanhuurussa bilettäen mutta kuitenkin olisi mukava jonain iltana nauttia viihteestäkin?
Mistä tykkäsitte näissä kohteissa ja mikä juttu oli teidän mielestä negatiivista? Kumpaan itse menisit?
Kommentit (9)
Kumpikin, nehän on melkein vierekkäin, eli fifty-sixty ajallisesti!
Komppi ykköselle! Mutta eihän siellä Levilläkään ole pakko joka ilta käydä humppaamassa, vaan laskupäivän jälkeen sauna ja ruoka ja raukeana sänkyyn..
Ylläksellä yritellään ja.......Pallaksella ollan ihan muuten vaan ;)
Ei ikinä Leville.
Suosittelen Pyhää tai Luostoa.
Vierailija kirjoitti:
Ei ikinä Leville.
Suosittelen Pyhää tai Luostoa.
Mistä et tykännyt Levillä?
ap
Levi on pikkuinen, mielestäni sotkuinen paikka täpötäynnä ihmisia,pääasiassa nuoria.
Ylläs on totaalisen erilainen, ainakin jos haluaa murtsikoimalla tutustua luontoon ja ympäristöön. Ylläksellä on tilaa ja upeita hiihtoreittejä upeissa tunturimaisemissa, Äkäslompolon puolella hienoimmat tunturimaisemat. Omasta mielestäni kiistaton ykköspaikka Suomessa, ilmeisesti myös laskettelun suhteen. Kapakkapuoli ei ole niin kiinnostanut, mutta eiköhän niitäkin riittävästi ole. Hyvin erilaiset paikat siis, joten kannattaa miettiä mitä haluaa.
Levillä varmaankin hyvät laskettelurinteet, mutta murtsikkapuoli ei ollut kovin kehuttava. Kaikki laavut ja kodat olivat suljettuna, mutta missään ei infota niiden olevan suljettuna.. ja kävimme miehen kanssa hiihtelemässä levillä hiihtolomia edeltävällä viikolla. Oli hauska rv32:lla hiihtää useamman kilsan matka laavulle ja todeta paikan päällä, että tämähän on suljettu. 😩
Ylläksellä upeat murtsikkaladut ja laavut auki. Hyvin positiivinen kokemus. 😄👍
Ylläs ehdottomasti! Ja Äkäslompolon puoli. Rauhallista ja mukavaa.