Voisko johtua Suomalaisten syntyvyyden lasku masennuslääkkeistä?
Suomessahan käytetään paljon masislääkkeitä, eivät vissiin sovi raskausaikana käytettäväksi. Tietty epävarmuus Suomen taloudestakin vaikuttaa ja oma taloudellinen tilanne.
Kommentit (7)
Oma mielipiteeni on, että ihmiset ei halua lapsia. Minulla on monta naispuolista kaveria, työkaveria ja yksi veljenvaimo, jotka iältään 30-45. Mitään intoa ei lastenhankintaan. Parisuhteet on. Lapset ehdoton ei.
Toki voi. Lääkkeiden kaikkia sivuvaikutuksia, etenkään pitkäaikaisvaikutuksia, ei tunneta. Suurempi vaikutus lienee sillä, että lastentekoikä koko ajan nousee. Hedelmällisyys ei ole samaa luokkaa nelikymppisellä kuin parikymppisellä. Lisäksi monet lapsentekoa siirtävät tulevat toisiin aatoksiin koko hommasta kun huomaavat, miten rankkaa lapsiperheen arki on.
Ei ne masennuslääkkeet, vaan se masennus itsessään. Jos ei löydä iloa elämästään, niin mitäpä sitä geeniperintöään turhaan eteenpäin siirtämään ☹️
Paska taloudellinen tilanne, epävarma tulevaisuus työn ym. kannalta.
Vaaaaaai olisko se syy mihin niitä masennuslääkkeitä syödään? Syötäisköhän niitä siihen masennukseen? Oiskohan mitenkään mahdollista, että se masennus oiskin syy sille, ettei lapsia hommata?
Se on vain ja ainoastaan järkevää, että ollessasi tilanteessa, jossa joudut syömään masennuslääkkeitä, et tee penikoita. Miten masentuneena jaksaisit huolestia jälkikasvusta ja pysyä mielenterveydessä kiinni, kun kakara kiljuu kymmenettä yötä putkeen.
Johtuu siitä että Sipilä sanoi "Pessimisti ei pety." Jos ei hanki lapsia, ei voi pettyä.