Naistenlehtien naisten "epäsiisteys" ja lehtien suoranainen rumuus
Tänään tipahti postiluukusta eräs naistenlehti. Selasin läpi ja tajusin mikä asia noissa lehdissä on minua vaivannut. Siis kaikki naiset,mallit ja maallikot,ovat lähes poikkeuksetta kuin seinästä revityn näköisiä. Tätä siis lähes. joka. sivulla. Ja ovat siis stailattu tällaisiksi. En muista milloin olisin viimeksi nähnyt kauniiksi laitetun naisen joka ei ole kyyryssä tai seiso kädet ja jalat vinossa roikkuvissa vaatteissa.
Olenko ainoa,jonka mielestä naistenlehtien yleisilme on homssuinen? Mä ainakin ajattelen,että niiden kuuluu tarjota lukijoille katsottavaa ja luettavaa,mutta nyt tuntuu että vaan haluaa selata lehden äkkiä läpi ja blaah.
Kommentit (5)
Se on nyky tyyli! Hieman boheemi ja homssuinen. Katso 20 v vanhoja lehtiä, siellä on oma tyylinsä
En lue enää naistenlehtiä, paitsi ehkä hammaslääkärin odotushuoneessa niitä ikivanhoja, moneen kertaan selattuja ja rispaantuneita irtokappaleita. Luen ainoastaan itapaskalehdet ja taloussanomat netistä.
Tuli tuosta ap:n mainitsemisesta kyyryssä olemisesta mieleen, kun selasin hm:n treenivaatteita. Eräässä kuvassa oli todella huonoryhtinen ja epäedullisesta kuvakulmasta kuvattu nainen topissa ja trikoissa. Siis olkapäät lysyssä, selkä pyöreänä ja lantio eteenpäin, että perse näytti tosi litteältä ja koko komeus sivusta kuvattuna. Ei käynyt mielessä, että oisin niitä vaateita ostanu.
Tämän kuun Gloria on tosi surullista katsottavaa. Entinen loistokkuus loistaa poissaolollaan. Lumenen mainoskin säväytti ankeudellaan :D
mun mielestä ne muotiosiot on yleensä tosi pyllystä. Vaatteet ja asukokonaisuudet ovat tosi kummallisia, en ikinä voisi kuvitellakaan laittavani päälleni jotain niin pöntön näköistä, ja usein releet ovat vielä aivan järjettömän hintaisiakin.