Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mun veli pärjää armeijassa paremmin kuin työttömänä! :) Mitä mieltä?

-Sirpa-
31.01.2017 |

Siis ihan hullua, että vankilassa saa asua ja syödä ilmaiseksi mikä on ihan järkyttävän iso säästö näin euroajan hinnoilla. Töitäkin saa heti, kun haluaa ja siitä palkkaa mistä jää iso osa säästöön.

Laskeskelin, että broidini nettoaa lusimisesta hävyttömän ison summan verrattuna siihen että olisi työttömänä. Oikeastaan sillä jää enemmän käteen kun mulla töistä. :O

Miten tässä nyt näin kävi?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää tulee sulle ehkä yllätyksenä, mutta armeija ja vankila eivät ole sama asia.

Vierailija
2/5 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

No laitapa niitä laskelmia hieman tännekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Armeijassa pärjäämiseen ei tarvita aivoja.

Vierailija
4/5 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis onko sun veli i) armeijassa suorittamassa varusmiespalvelusta, ii) armeijassa vakinaisessa virassa, eli majurin bruttopalkka on noin 4500-5000 euroa, eli varmaan jää jotain käteenkin, iii) vankilassa vartijana, eli vartijan bruttopalkka noin 2600 euroa, eli varmaan jää jotain käteenkin, iv) vankilassa palvelujen käyttäjänä, eli ei maksa lukollisesta wc-faciliteetein varustetusta huoneestaan mitään ja saa ilmaisen ruuan, pääsee myös tekemään töitä halutessaan tuntipalkka n. 10 euroa/tunti, jää käteen muuta kuin sperma jos viittii jotain tehdä. 

Mutta ei siis selvinnyt, armeija ja vankila tai muu suljettu laitos, kuten vaikka jokin ministeriö?

Vierailija
5/5 |
31.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä töitä alokas sieltä armeijasta saa tuosta vain? Oma poika on korpraali, mutta ei se ole sanallakaan maininnut, että tuosta vai saisi jotain palkkatöitä kasarmilta.

Pääseekö sun veli joka viikonloppu ilmaiseksi kotona käymään?