Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Yhteishaku ongelma

Vierailija
26.01.2017 |

Ka 9,2 ja hakisin Kuopion lääkealalle (lääketeknikko) sillä lukio yksistään ei ole mun juttu, enkä halua jäädä nykyiselle paikkakunnalle (ei ole kys. koulutusta)
Kuitenkin äiti on sanonut, etten vois päästä opiskelemaan farmaseutiksi koska ne opintojutut muuttuu ja pääsykokeet poistetaan. Eli joskus 2020 valmistuisin. Kysyin kuitenki nettiopolta et onko mahdollista päästä farmaseutiksi, niin se sanoi että mulla on jopa paremmat mahdollisuudet koska lääkealalla on paljon harjoittelua(en usko että tuon avulla olis silti helpompi päästä?) ja kouluopo sanoi että voi päästä (kummatkin vaikutti siltä ettei tiedä itekkään)

Haluaisin kyllä enemmän hammaslääkäriksi, mutta mä en tulis pärjäämään missään lukiossa, ja sillon joutusin jäämään nykyseen kaupunkiin. Ihmiset ketkä siellä lukiossa on, aiheuttaa mulle vaan masennusta ja ahdistusta, haluan vaan alottaa elämän puhtaalta pöydältä, ja saaha vaihtelua elämään. Tuskin saisin hakea muuhunkaan lukioon.

Ja VIELÄ se että tulen erittäin todennäköisesti muuttamaan Saksaan vähän yli parikymppisenä pysyvästi, ja en tiedä minkä arvoisia Suomen tutkinnot on siellä. Että olisiko mun hammaslääkärin/farmaseutin/lääketeknikon koulutus yhtä tyhjän kanssa? Ja jos haluaisin Saksassa opiskella hammaslääkäriksi, nin mitähän se vaatisi?

Sitten vielä lisää kysymyksiä:
1. Kannattaako käydä kaksoistutkinto (Oulu, en kyllä haluaisi sinne) vai onko se ns turhaa opiskelua kun bg fyke ja matikka ois ne aineet mitä h-lääkikseen tarvitaan, mut joutuu lukee äikkää jne. Ja ei olis aikaa opiskella Saksaa.
2. Entäs iltalukio? Jos tulen opiskelee lääketeknikkona, niin opiskelisin ainakin Saksaa iltalukiossa samalla. Voinko valmistumisen jälkeen lukea bg fyke matikka iltalukiossa, ja tekisin samalla töitä, jos saan. Eli miten iltalukion bg fyke ma vaikuttaa hammaslääkäriksi hakuun, onko heikommat mahikset kuitenkin?

Kiitos todella paljon niille jotka vastaa, tuntuu että ympärillä olevat aikuiset tietää tosi vähän, ja mullakun on jo kauan tarkat tulevaisuusensuunnitelmat, niin mua ei oteta usein todesta "et kuitenkaan mee Saksaan, kuitenkin muutat mielen",mut nää on ollu jo pitkään päässä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
27.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

up

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän viisi