Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naapuri yritti pölliä kestovaippoja...

Vierailija
02.08.2007 |

Mua huvittaa niin ettei tosikaan. Meillä ei ole kotona pesukonetta, joten pesen vaipat taloyhtiön pesutuvalla, ja kuivaan ne siellä kuivausrummussa.

Tänään kun menin hakemaan vaippoja, niin näin kun yksi naapuri (asunut tässä vasta vähän aikaa) touhusi jotain siinä kuivausrummun luukulla. Sanoin että moikka, ja naapuri säpsähti, selitti että mä vaan kurkkasin onko ne jo kuivia, että voin laittaa omat pyykit tilalle (meillä on tapana, että muiden kuivat pyykit voi siististi laskostaa pesutuvan pöydälle pois tieltä). Oli jotenkin säikyn oloinen, mutta osa ihmisistähän on sellaisia aina.

No, menin ottamaan vaippoja ja tajusin heti että sieltä puuttuu osa niistä. Sanoin, että saisinko ne värikkäät froteevaipat takaisin, kiitos, kun me tarvitaan niitä vielä ja sä voit mennä kaupasta ostamaan omia? Naapuri mutisi jotain eikä muka tajunnut mistä puhun. Sanoin vihaisesti, että mä jätin tänne tunti sitten paljon enemmän vaippoja kuin mitä siellä nyt on, joten älä esitä tyhmää. Sitten se kaivoi vaippoja mukana olleesta kassistaan (sellainen iso sininen kassi joita ainakin Silja Linen kaupoissa on myyty) ja oli ihan vaikeena. Kysyin, että kukas sä oikein olet ja missä asut? Ei vastausta. Sanoin, että se on helppo selvittää, koska suurin osa naapureista on tuttuja (tässä pihapiirissä on 4 taloa, kussakin 8 huoneistoa) ja vain muutama uusi on muuttanut kesän aikana. Että tiedän kertoa naapureillekin, kenen ovelle tulla jos pyykkiä katoaa. Naapuri oli vaan hissukseen, ja lähdin pois.

Oikeesti, miten alas voi ihminen vajota? Pölliä nyt toisten kestovaippoja, tai yleensäkään mitään pyykkiä, pesutuvan kuivausrummusta? Joskus joltain oli kuulemma viety narulta lakanoita ja pyyhkeitä, mutta siitä on jo aikaa, ja se oli siis pihalla oleva kuivausteline eikä pesutupa.

Taatusti kerron jutusta naapureille, enkä kyllä kutsu sitä akkaa lapsineen kahville vaikka muut naapurin äidit lapsineen käykin meillä aika useesti... mutta toisaalta ei tuota naista ja lasta ole pihassa juuri näkynytkään. Ihan tavallisen näköinen nainen, hiukan hiirulainen mutta ei erityisen silmiinpistävällä tavalla. Varmaan aika samanikäinen kuin minä eli kolmekymppinen, yksi tyttö sillä näkyy olevan.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä yksi