Kuka ryösti Porin kaupungin palvelukeskuksen kassan eli 50 000€ keskellä päivää?
Rosvot laukaisivat hälytyksen, mutta vartiaa ei kiinnostanut tarkastaa miksi hälytys oli lauennut. Kun tätä holtitonta rahojen säilytystä ja muuta toimintaa tarkastelee, ei ole ihme että kunnan talous on kuralla.
Kommentit (13)
Miten hitossa noilla on kassassa tuollaisia summia ja miten hitossa vartijaa ei muka kiinnostanut?
Vierailija kirjoitti:
Miten hitossa noilla on kassassa tuollaisia summia ja miten hitossa vartijaa ei muka kiinnostanut?
Niinpä.. en keksi muuta kuin että työntekijät ovat itse kavaltaneet rahat.
Kuinka nykypäivänä voi olla 50 000 käteisenä kassassa?
Vierailija kirjoitti:
Miten hitossa noilla on kassassa tuollaisia summia ja miten hitossa vartijaa ei muka kiinnostanut?
Rahat olivat holvissa, eivätkä varsinaisesti kassassa. Ei tuohon tarvita välttämättä kuin sadan ihmisen tai muutaman firman vuokrat, vesilaskut tms. niin äkkiä on rahaa jo tuon verran. Lisäksi oli kyseessä joulunpyhät, kun tuo murto tapahtui, jolloin pankit ovat olleet kiinni.
Vierailija kirjoitti:
Kuinka nykypäivänä voi olla 50 000 käteisenä kassassa?
Helposti. Kaikki maksut nousevat vuosi vuodelta.
Uskomaton määrä rahaa tänä digiaikana, jona jopa hypermarketin käteisvarat ovat alle 10 000€ useimmiten.
ihmetyttää minuakin tuo käteisen valtava määrä. Nykyäänhän juuri missään ei enää liikutella käteistä rahaa. Mm. kaupat avaavat itsepalvelukassoja jne. Outo juttu, löytyiskö tekijä omien joukosta? Pakko olla joku, joka tiesi rahoista eli talon sisältä siis. Kukaan ulkopuolinen random-ryöstäjä tuskin edes tajuaisi mennä tuollaiseen paikkaan, koska ei kenellekään tulisi mieleenkään, että tuonkaltaisessa paikasa säilytetään moisia summia.
Työntekjöiden kusestushan tämä on ja poliisi tämän tietää. Siksi eivät ole kertoneet tapauksesta.
Ihmeellinen käsitys tuntuu olevan ihmisillä siitä, että käteinen olisi jotenkin kadonnut. Se että mammat käyttävät kauppaostoksiinsa maksukorttia ei tarkoita sitä, etteikö käteistä liikkuisi isojakin määriä muunlaisessa maksuliikenteessä esimerkiksi yritysten välillä (nyt en siis puhu harmaasta taloudesta, vaan ihan asiallisesta liiketoiminnasta). Tuo paikkahan on vielä kaiken lisäksi henkilöstökassa, eli käytännössä pankkikonttoria vastaava paikka, jossa kaupungin henkilökunta voi hoitaa päivittäistä maksuliikennettään. Siihen kun lisätään vielä tuo ajankohta jouluna, niin ei ole mikään erikoinen rahasumma kyseessä. Olisin voinut kuvitella rahaa olleen enemmänkin.
Olisko Berner?