Voiko seksuaalinen suuntautuminen muuttua?
Olen pitänyt itseäni 100 prosenttisesti heterona tähän mennessä mutta nyt olen huomannut että kiinnostukseni miehiin on hiipunut rajusti. Olen kyllä aina pitänyt naisia ulkoisesti kauniimpina ja heidän vartaloitaan seksikkäämmän ja esteettisemmän näköisinä miehiin verrattuna. Kun katselen miesten kasvoja ja vartaloita en tunne mitään kiinnostusta heitä kohtaan. Toisaalta huonot kokemukseni miesten kanssa ja miesten kirjoittamat naisvihamieliset jutut joita olen lukenut täältä joka päivä ehkä vaikuttavat myös siihen että miehet ovat alkaneet kuvottaa minua.
Oletteko muut kuulleet tällaisesta että seksuaalinen suuntautuminen voi muuttua aikuisena? Onko se edes mahdollista vai olenko vain sekoamassa? N21
Kommentit (10)
tottakai voi. luuletko että sikamies oli lapsesra saakka kiinnostunut karjusta...sairaus pahenee iän myötä.
Jokainen on jonkin verran bi. Toiset löytävät itsensä myöhemmin, toiset aiemmin, jotkut eivät koskaan. 100% homoja tai heteroita on harvassa, jos ollenkaan.
Totta kai voi! Esim. tässä ihan hyvä artikkeli aiheesta (suosittelen myös ekan vastauksen kirjoittajalle): http://www.menaiset.fi/artikkeli/suhteet/ihmissuhteet/voiko_seksuaaline…
Myös täällä on pitkä ja avaava vastaus aiheesta: https://www.sinuiksi.fi/selaa-kysymyksia/308
Et ole sekoamassa :)
Ei periaatteessa, mutta todellisuudessa monissa ihmisissä on biseksuaalisia taipumuksia, jotka paljastuvat vasta sopivan tilaisuuden tullen. Tottumus, ympäristön ohjaus ja sen hetkinen kumppani vaikuttavat, mikä piirre on mielessä päällimmäisenä. Aikuisiän oivallukset siitä, että olenkin homo tai hetero, ovat tällaisten bi-tyyppien elämäntilanteen vaihtelua.
Haluisin olla a-seksuaali. Tulee niin huono omatunto runkkaamisesta ja ketään naista ei pysty saamaan.
Vierailija kirjoitti:
tottakai voi. luuletko että sikamies oli lapsesra saakka kiinnostunut karjusta...sairaus pahenee iän myötä.
Jos kuvitellaan tilanne, että vuosien ajan mediassa kirjoitettaisiin eläimiin sekaantumisen ihanuudesta, se esitettäisiin kauniina ja normaalina, jatkuvasti tuotaisiin esiin julkkiksia jotka harrastavat sitä... Suurin osa (eli "ahdasmieliset ja suvaitsemattomat") ei tietenkään tuohon hommaan ryhtyisi, mutta vaikutuksille alttiit (eli nuoret tai keski-ikäiset naiset) taatusti kiinnostuisivat, varsinkin jos FB:ssa ja muualla somessa siihen kannustettaisiin. Näinhän se on käynyt tämän toisenkin suuntautumisen kanssa. Ap on ilmeisesti ollut teini-iässä silloin kun tämä homorummutus alkoi toden teolla.
Tottakai se muuttuu, muutenhan olisin nykyään pedofiili. Eli kun seksuaalisuuteni heräsi noin 13 vuotiaana, oli kovasti kiinnostunut 13-vuotiaista tytöistä. Jos tämä ei olisi muuttunut mihinkään, niin edelleen 45-vuotiaana olisin siis kiinonstunut 13-vuotiaista tytöistä. Ehei, onneksi se on muuttunut ja olen kiinnostunut 45-vuotiaista naisista nykyään.
Voihan se olla, että olet aina ollut tyttöihin päin, mutta nyt vasta huomaat sen itse, kun ei ympäristön painostus kosketa samalla tavalla.
Kyllä ainakin uskon, että jos naimisissa ollut mies eroaa ja viettää loppuelämänsä mieskumppanin kanssa, niin hän on aina ollutkin homoseksuaali. Eli suuntautuminen ei ole oikeasti muuttunut, vain se miten elää elämänsä.
Tietysti. Ei kukaan ole homo syntyessään.
En usko, ei ainakaan ilman aivovammaa. Aivot kehittyvät kodussa hormonien mukaan. Se mitä voi tapahtua on, että iän myötä ihmisen estot heikkenee ja sallit itsellesi ennemmän seksuaalisia kokemuksia, ja olet rehellisempi itsellesi.