Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

vauva itkee 24/7, alan olla neuvoton

Vierailija
21.01.2017 |

Tuommoinen 1,5kk tosiaan itkee nykyisin aamusta iltaan ja illasta aamuun, lähes tauotta. Pahentunut viikko viikolta ja nyt muutaman päivän ollut ihan sietämätöntä. Välillä itkee niin kauan että nukahtaa ja herää taas parin minuutin jälkeen uudestaan itkua tuhertamaan. Äänikin tosta jatkuvasta huutamisesta melkeen mennyt, ja itkee varmaan kaiken muun lisäksi vielä kovasta itkemisestä kipeytynyttä kurkkua :( Nukahtaa syliin jos nukahtaa, ei suostu nukkumaan muualla (rintarepussa ja vaunuissa saattaa torkkua hetken..) että eipä tässä saa esimerkiksi juuri mitään kotitöitä tehtyä, jos sylistä laskee vaikka ihan viereenkin, niin kauhea huuto ja sitten voi mennä useampi tuntikin että saa taas torkuille.. Nämä viimeisimmät tosi hankalat päivät ollaan oltu tuntikausien vaunulenkeillä ja sitten loppuaika kävelty ympyrää kämpässä rintarepun kanssa, kun pysähdystä seuraa huuto.. Mulla kipeytyi jo raskauden alussa nivelet jokapuolelta kroppaa tosi pahasti, ja nyt on ihan sietämätöntä jatkuvan liikkumisen kanssa kun polvet tuntuu hajoavan hetkenä minä hyvänsä. Asun tosiaan kaksin vauvan kanssa, ettei oo toista puoliskoa hoitamassa osaansa.

Oon oikeasti tosi kovahermoinen ja ei mitään erikoisempia ongelmia esimerkiksi valvomisen suhteen, mitä nyt pinna saattaa olla vähän kireällä. Alan vaan olla neuvoton ja huolissani, kun mikään mitä teen ei tunnu auttavan tai helpottavan. Olen joka kerralla neuvolassa puhunut vatsavaivoista ja kuinka niitä kovasti itketään ja että voisko olla maitoallergiaa, mutta neuvolassa ollaan vaan sitä mieltä että vauvoilla vaan nyt on vatsavaivoja ja tuskimpa allergiaa jne jne... Ei tunnu ottavan tosissaan yhtään mitään. Kyllähän pikkuisella vatsavaivoja varmasti on, ja olen karsinut kauheasti ruokavaliotani kun olen huomannut tiettyjen ruokien aiheuttavan mahanpuruja. Saa myös korviketta, kokeilujen jälkeen ainut sopiva on ollut NAN h.a. ja olen kokeillut joinain päivinä antaa pelkkää korviketta=vähemmän itkua, mutta silti selkeästi vatsavaivoja. Imettäessäni huuto on ihan kamalaa, vaikka olisin syönyt vähän puuroa ja mustikoita vain. Olen ajatellut siirtyä kokonaan korvikkeelle, koska tuntuu etten voi imettäessäni syödä oikeasti yhtään mitään, ja supistettu ruokavaliokin on niin olematon, etten jaksa yhtään mitään saadessani tuollaista energiamäärää päivisin.. :(

Mutta alkuperäiseen asiaan, oon alkanut miettiä, ettei tää viime päivien itkuisuus johtuis vatsavaivoista. Ei ne ainakaan ennen oo noin pahasti häirinnyt unia, toinen nukkuu niin levottomasti ja säpsyen kun unta saa? Pikkunen on ollut kyllä alusta asti aika itkuisa, muttei tosiaan näissä määrin. Neuvolatädin mukaan PIENTÄ vatsavaivaa eikä ainakaan koliikkia.. Käsittääkseni koliikkilapsetkaan ei itke näin paljoa. Meillä on neuvolalääkäri maanantaina ja vaadin kyllä kunnon tutkimisia. :/

Noniin, taas heräsi tässä 10min unien jälkeen täyttä huutamaan ja kiemurteli koko nukkumisajan..Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta, mitä voisi olla? Ei vaikuta kyllä kipeältä ja silloin kun on hiljaa niin on ihan normaali ja ympäristöstä kiinnostunut..

Kommentit (42)

Vierailija
1/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa kyllä itkevän tosi paljon. Kerro sille neuvolalääkärille konkreettisin esimerkein kuinka paljon vauva itkee, jospa saisit paremmin apua. Voimia sulle!

Vierailija
2/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

On totta että vauvat saattavat itkeä paljon, mutta tuo ei kuulosta enää ihan tavanomaiselta. Vaihda ensiksi korvikkeeseen vaikkapa muutamaksi päiväksi, jos et halua imetyksen loppuvan tähän kokeiluun niin pumppaa välissä (tilanteen rauhoituttua imetys voi olla mukava asia, jonka loppuminen harmittaa, ja toisaalta lohtukeino lapselle). Toisekseen varaisin ajan ihan lastenlääkärille, kirjaa ylös päivän itkut ja syötöt parin päivän ajalta, niin konkretisoituu myös ulkopuoliselle, miten paljon vauva itkee. Lapsi voi olla allerginen tai kipeäkin, mutta sen diagnostiikka kannattaa tehdä lääkärin toimesta ettei itse tule hulluksi kun yrittää miettiä  mikä johtuu mistäkin. Ota yhteyttä neuvolaan ja pyydä perhetyöntekijä vaikka vaunuttelemaan lasta pariksi tunniksi, että saat nukuttua. Kun on itse levännyt, jaksaa vastoinkäymisiä paremmin. Perhetyöntekijän saadakseen ei tarvita mitää lastensuojelun toimia tai kriisitilannetta, se on ehkäisevää työtä. Olet vain napakka että tarvit apua, kun kahdestaan olette. Hyödynnä myös kavereita niissä vaunulenkeissä; vaikka lasta ei noin pienenä oikein tohdi hoitoon antaa, niin lapseton kaverikin osaa vaunuja työntää :)

Jos mitään sairautta ei todeta, niin sitten täytyy kokeilla kaikkea, tori.fi:stä halvalla joku motorisoitu sitteri joka täristelee yms. voi auttaa. 

Tsemppiä kovasti; lapsen itkua on vaikea äidin sietää, mutta koliikkivauvoistakin kasvaa ihan traumatisoitumattomia lapsia, joten yritä jaksaa sen pohjalta että tämäkin on vain vaihe. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

http://www.mommypotamus.com/a-step-by-step-guide-to-diagnosing-tongueli…

Tarkista, ettei vauvalla ole liian kireä kielijänne tai ylähuulijänne. Lääkärit / kätilöt voi olla tarkistanut ne ja jopa sanoneet normaaleiksi, vaikka ne olisi kireät. Näistä on nyt viime aikoina ollut juttua jonkin verran, kuinka jostain syystä niitä ei enää nykyään osata arvioida kunnolla ja vain kaikista pahimmat jänteet leikataan. Liian kireät jänteet voi aiheuttaa mm. imetysongelmia, refluksia, jatkuvaa yöheräilyä, kovaa itkuisuutta. Fb:ssä on myös ryhmä vauvan kireä kielijänne, jonne voit postata kuvatvjänteistä ja kysyä tulkinta-apua ja lääkärisuosituksia.

Jos lääkärit ei löydä syytä itkulle, niin kannattaa viedä vauva lapsiin ja vauvoihin erikoistuneelle hyvälle osteopaatille. Googlaa vauvojen osteopatia. Periaatteessa olisi suositeltavaa, että kaikki vauvat kävisi osteopaatin tarkistuksessa synnyttyään, koska synnytyksessä on voinut aiheutua erilaisia "traumoja" (jumeja, kireyksiä...) vauvalle eri puolille kroppaa, mitkä ovat syynä itkuisuudelle.

Vierailija
4/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli maitoallergia ja samanlaista kuin teillä. Ei muakaan uskottu. Eli nyt sellainen korvike, joka sopii maitoallergiselle. Jos itkut loppuu, syy löytyi

Vierailija
5/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vie kiireesti vauvojen vyöhyketerapiaan, se auttanee.

Mäkin vein vauvani vyöhyketerapiaan. Kolme kertaa käytiin.

Vierailija
6/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitoallergia teki meillä tuota, sitten about tuossa iässä vauva muuttui iholtaan tulipunaiseksi ja röpelöiseksi. Kuulemma ei osattu kylvettää ja että voisi vaikka kokeilla antibioottikuuria ihon hoitoon, sanoi neuvolalääkäri. Vein selkä notkolla huutavan vauvan yksityiselle allergialääkärille, joka kuunteli kertomukseni huudosta, oksentamisesta, pätkäunista ja huutamisesta. Lääkäri kurkkasi sen jälkeen bodyn alle ja sanoi "kuulostaisi maitoallergialta". Sitten selvitettiin asiaa ja loppujen lopuksi kävi ilmi, että vauva reagoi 10 millilitran maitoannokseen niin, että keskivartaloon nousi punaisia karheita länttejä, siis ihan silmissä.  :O Miltei puolen vuoden säätämisen jälkeen löytyi ensimmäinen ruoka, joka ei aiheuttanut oireita. Vauva oli miltei alusta asti korvikkeella ja sen sisältöönhän ei voinut lainkaan vaikuttaa, eli imetysdieetti ei ollut  vaihtoehto. Ainoa sopiva oli täysin maidoton Neocate, joka maksoi ihan helvetin paljon.

Oli vauvallasi mikä tahansa oireiden aiheuttajana, niin ÄLÄ JÄÄ sinne perusterveydenhoitoon ihmettelemään. Yksityislääkäri maksoi 120 euroa, mutta kaivettiin ne rahat jostain, ei ollut vaihotehtoa. Ok, se voi periaatteessa mennä vielä tosi pahan koliikin piikkiin, mutta jos on kyse jostain muusta jota voidaan hoitaa, ei ole mitään järkeä laittaa pientä vauvaa kärsimään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

6 jatkaa, että oikean ruuan löytymisen jälkeen vauvan itkut vähenivät nopeasti ja oksentelu loppui miltei seinään, mutta unirytmin korjaamiseen meni pieni ikuisuus. Eli lapsen tilanne ei välttämättä parane kuin taikaiskusta.

Vierailija
8/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tsekkaisin myös nuo jänteet kaiken varalta! Niiden diagnosointiongelma on kuulemma tulossa aiheeksikin seuraaville lastenlääkäripäiville.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuota maitoallergiaa oon itsekin miettinyt, pikkusella on poskissa/kaulalla punasta röpelöistä näppyä aina välillä mielestäni kuin lehahtaen, neuvolatädin mukaan hormoninäppyä tai hikinäppyä..... Ei kyllä oksentele eikä ole pulauttanutkaan koko aikanakaan kun kerran pikkusen. Onneks on se lääkäri nyt pian, ehkä siitä on hieman enemmän hyötyä. Vois kyllä ostaa apteekista kokeiluun tuota maidotonta korviketta.. Aika hirveän hintaisia, mutta mielelläni sen maksaisin kyllä jos apu siitä löytyis. Osaisko joku suositella noista saatavilla olevista jotakin tiettyä? Itse en käytä ollenkaan maitotuotteita, kun eivät mulle sovi vaikkei mitään varsinaista allergiaa ole todettu, jospa olisi vaikka samankaltaista.

Ja juu mulla on perhetyöhön kontakti, että sieltä saan pyytää apua heti jos tarvitsen. :) Ei ole tähän mennessä vielä ollut tarvetta mutta voisin kyllä nyt alkuviikosta soitella jos asia ei tästä helpotu.. Ja tuotahan tässä just pelkään kun itseä hermostuttaa tuo jatkuva itku että vauva siitä jotenkin traumatisoituisi kun saatan heittää välillä muutaman kirosanan ja vaikuttaa tosi kireältä siinä lässytyksen ja hyssyttelyn lomassa.. Eniten turhauttaa tuo kun aikaisemmin vaunulenkeistä oli hyvä apu vatsavaivoihin kun tuntui rentouttavan, nyt sitten se itku jatkuu siellä vaunuissakin ja heti kotiintultua alkaa valtava huuto. Oikeastaan noi lenkit on ainoata "omaa aikaa" kun saa hengähtää, vaikkei varsinaisesti saakkaan. Eiköhän tää tästä!

Vierailija
10/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdottomasti lääkärin puheille, kuulostaa maitoallergialta. Semmoinen vinkki että kellota teidän vuorokausi, milloin vauva syö, milloin huutaa klo mistä mihin, milloin nukkuu ja millä tavalla nukkuu ja huutaa jne. Näytä lääkärille että tässä on meidän normaali vuorokausi, tämä ei ole normaalia vaan vauva tarvitsee apua. Tolloki lääkäri tajuaa kun näkee minuutilleen montako tuntia lapsi huutaa vuorokaudessa että tuo eli ole bormi koliikkia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Ehdottomasti lääkärin puheille, kuulostaa maitoallergialta. Semmoinen vinkki että kellota teidän vuorokausi, milloin vauva syö, milloin huutaa klo mistä mihin, milloin nukkuu ja millä tavalla nukkuu ja huutaa jne. Näytä lääkärille että tässä on meidän normaali vuorokausi, tämä ei ole normaalia vaan vauva tarvitsee apua. Tolloki lääkäri tajuaa kun näkee minuutilleen montako tuntia lapsi huutaa vuorokaudessa että tuo eli ole bormi koliikkia

Jep, en tajua millä perustein tuo ei muka voisi olla maitoallergiaa ja miksi sitä neuvolassa niin on vähätelty. Vois tuota ylöskirjaamista kokeilla. On rytmit mennyt kyllä nyt ihan sekaisin tuon itkun kanssa, kun ei vaan nuku.. Huomaa että välillä itkee ihan sitä yliväsymystäkin! Voi kumpa tästä helpottais. Nyt onneks on hetken aikaa nukkunut tuossa vieressä, tais olla raukka tosi väsynyt kaikesta huudosta.  On todellakin tullu mietittyä miten noin pieni vauva pysyy edes tuollaisia aikoja putkeen hereillä.

Vierailija
12/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on allerginen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkistathan myös vaatteet ettei ole kovia lappuja vaatteissa tms vetoketjuja. Meillä toinen lapsi ei voi pitää esim.villavaatteita ollenkaan, laput pitää leikata pois yms.

Vierailija
14/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetyksessä on myös vissiin semmoinen että se kestää pari viikkoa ennen kuin vaikuttaa kunnolla siihen maitoon.. Eli jos tänään olen syönyt vain marjoja, en mitään maitopitoista ei tarkoita sitä että maitoni olisi nyt vielä täysin sopivaa allergiselle vauvalle..

Suosittelen nyt vain pumppaamista ja jotain erikoiskorviketta.

Niin ja ota vaikka vähän videokuvaa siitä vauvan levottomasta nukkumisesta. Niin ja se minuutillinen vuorokausirytmi paperille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja hei mittaa kuume, ettei ole virtsis..

Vierailija
16/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä vauva oli iltaisin itkuinen (karjui suoraa huutoa), söi usein ja pulautteli paljon. Gaviscon auttoi hieman. Aloitettiin neuvolaterkan neuvosta pottu 2 kk iässä ja itku loppui siihen. Refluksi oli hänellä siis syynä itkuun.

Vierailija
17/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näppyjä vai sellaista punaista röhelöä iholla? Jälkimmäinen viittaa allergiaan. Jos vaan mahdollista taloudellisesti, varaa lastenlääkäri/allergialääkäriaika pikaisesti, että selvittely voi alkaa ja saatte tilanteen setvittyä.

Vierailija
18/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tytöllä refluksi. Vauvasta asti itkenyt todella paljon. Veti selkäänsä kaarelle.Ei sietänyt pienempänä yhtään selällään oloa. Vaunulenkit olivat mahdottomuus. Auton turvakaukalo aiheutti aina huudon. Pystyasentoon nukahti parhaiten. Nukkui vaan pieniä pätkiä kerrallaan. Jotkut ruoka-aineet pahensivat tilannetta. Jos mitään muuta syytä itkulle ei löydy,pidä mielessä ja lue refluksista.

Tsemppiä!:)

Vierailija
19/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lääkäriin ilman muuta. Toinen mahdollinen vaiva in refluksi.

Vierailija
20/42 |
21.01.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä tuo oli merkki maitoallergiasta sekä monista muista allergioista. Neuvola vähättely asiaa ja diagnoosi saatiin vasta allergologilta. Oikean ruoan myötä vauva alkoi nukkumaan ja olemaan tyytyväisempi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä yksi