Tajusin että olen varmaan adoptoitu.
En ole ikinä kokenut kuuluvani kummankaan vanhempani sukuun. Olen aina jäänyt vähän ulkopuolelle heidän tekemisistään, eikä minulle ole aina kerrottu suvun tapahtumia samoin kuin muille. Kuulin yhdenkin sukulaisen kuolemasta vasta hautajaisten jälkeen.
Käväisin joulun alla kotona ja vilkuilin valokuva-albumeita. Katsoin huvikseen kuvien päivämäärät, ja tajusin että äitini raskauden ajankohta ei käynyt ollenkaan yksiin parin valokuvan kanssa. En nyt sitten tiedä miten ottaisin tuon puheeksi.
Kommentit (6)
Näytä niitä valokuvia ja ihmettele ristiriitaisuuksia.
Eikös se tieto vanhemmista löytynyt myös joiltakin viranomaissivuilta? Olen käynyt omani katsomassa, tosin aika kauan aikaa sitten, joten en muista mitkä sivut olivat!
Vierailija kirjoitti:
Eikös se tieto vanhemmista löytynyt myös joiltakin viranomaissivuilta? Olen käynyt omani katsomassa, tosin aika kauan aikaa sitten, joten en muista mitkä sivut olivat!
Väestörekisterikeskuksen sivuilta kun kirjautuu pankkitunnuksilla
No olisi kyllä melkoinen paukku nykyaikana saada kuulla vasta aikuisena tuosta.
Ootko nähnyt syntymästäsi muuta faktaa? Neuvolakorttia, kuvia? Jos olet täysikäinen niin saathan sinä maistraatista kaiken tiedon. Ryhdy kaivelemaan.
Onko oma perheen perustaminen ajankohtaista? Kysele raskausajasta ja synnytyksestä. Eikö niistä ole puhuttu mitään?