Ostettiin kalliit vaunut vauvalle.
Meinasin ostaa käytettynä, mutta juuri näitä vaunuja oli huonosti saatavilla. Niin päätettiin sitten ostaa uutena. Vaunut olivat vaan eniten mieleen, hinnan ja merkin takia en päätöstä tehnyt. Kaverini kun näki vaunut eka kerran kun tuli bussipysäkille meitä vastaan ja kun tuli puhetta että linja-autolla pääsee vaunujen kanssa ilmaiseksi niin kysyi, etteikö muut matkustajat katso pitkään kun käytätte tätä mahdollisuutta lähes parin tonnin vaunuilla. En siinä saanut sanottua kuin että en ole huomannut ainakaan. Taksillako pitäisi mennä?
Kommentit (9)
No voi vee. Onkse kaveris joku daiju? Kyllä munkin kuuluu bussin kyytiin päästä vaikka mun lapsi sikakalliissa bugiksissa istuukin. Pitäskö kävellä vai tuleeko näiden kylkiäisenä joku auto ja ennenkaikkea ajokortti?
En itse pahemmin ole kiinnittänyt huomiota tullaanko bussiin halvoilla matkarattailla vai 2000 ylihintaisilla kärryillä 😀
Vähän sama kun ei voi saada tt-tukee jos asuu omistusasunnossa. Pitäis niinku eka käyttää ne realisoitavat varat ja sitte vasta yhteiskunnan tuella.
No mä voin luvata etten kattois yhtään pitempään ihmisiä, jotka kulkee 2000 e vaunujen kanssa kuin 20 e vaunujen kanssa, ihan jo siks että en ymmärrä vaunuista, niiden eroista tai hinnoista hevon veetä. En ajattelis mitään niistä matkustajistakaan, joilla on 2000e tai 2e käsilaukku kädessä. Ja varmaan samoilla linjoilla on vähintään 70% muista matkustajista.
Vierailija kirjoitti:
Vähän sama kun ei voi saada tt-tukee jos asuu omistusasunnossa. Pitäis niinku eka käyttää ne realisoitavat varat ja sitte vasta yhteiskunnan tuella.
No ei ole ollenkaan sama asia.
Esim.
Vaunuilijana et voi maksaa vaikka haluaisit. Tai voit, mutta monet kuskit ei kato hyvällä jos alat ruuhkabussissa tunkemaan eteen maksamaan.
Ja toisekseen monella äidilläkin on taskussa se bussikortti, maksettu.
Niinpä, trolli. Kuka edes tietää vaunujen hintoja?
Sitäpaitsi omat varakkaat tuttavani eivät panosta kalliisiin vaunuihin, mutta köyhyysrajalla elävistä ystävistäni tai tutuistani moni on panostanut johonkin ylihintaisiin rattaisiin, joten kalliit vaunut eivät todellakaan kerro rahatilanteesta yhtään mitään.
Siihen on syy, miksi se on maksutonta. Turvallisuus.
Oli rattaat millaiset tahansa, silti valtaosa äideistä varmaan haluaa panostaa turvallisuuteen?
Ystäväsi ei vissiin tajua lapsen kanssa liikkumisesta mitään.