Ystavan kommentit opiskelusta
Elikka mielipiteita kehiin onko tama enaa kovin normaalia kaytosta ystavaltani. Aloitin syksylla opiskelut alalta jolle halusin kauan ja kovan tyon tuloksena sain vihdoinkin opiskelu paikan. Nyt syksyn ja talven aikana ystavani on useamman kerran kysynyt million mulla on tentteja ja mita kay jos en paase lapi. Olen jo pariin kertaan selittanyt etta jos ei mene eka kertaa lapi niin saa uusia tentin, mutta tama jatkaa kyselya mita jos en sittenkaan paase lapi. Suoraan sanottuna hermostuin jo kyselysta ja sanoin etta en tieda mita tapahtuu jos toisellakaan kertaa tentti ei mene lapi, koska asia ei ole ajankohtainen ja yritan lapaista kerralla. Mika tassa oikein on takana? Tuntuu etta kyseinen henkilo toivoo etta en lapaise tentteja ja minut potkaistaan kurssilta pois, kun koko ajan kysyy noin sen sijaan etta kannustaisi oiskeluissa. Onko kellaan vastaavaa kokemusta?
Kommentit (9)
Rasittavalta kuulostaa. Seuraavan kerran kun kysyy niin sanopa sille millaisen kuvan antaa itsestään. Että toihan pistää miettimään toivooko hän ettet pääsisi läpi tenteistä. Reaktiosta voi sitten päätellä mistä johtuu toi ärsyttävä jankkaaminen. Eiköhän se lopu siihen :)
Opiskeleeko ystäväsi itse? Haluaisiko opiskella? Pelkääkö itse epäonnistumista?
Muistan kun muut aloittivat yliopiston vuotta aikaisemmin kuin minä. Minulla oli varmaan ihan samanlaisia kysymyksiä, kun itse pelkäsin, että miten sitten jos yliopistoon pääsen, niin pärjäänkö siellä. Ja kyllähän siellä pärjäsi ihan hyvin, jos vain peppulihakset olivat kunnossa.
Jankkaaminen on kuitenkin epäkohteliasta. Jos kaverisi ei lopeta sitä, niin vastaa vaikka, että siinä tapauksessa pitää kurssi suorittaa uudelleen ja käyttää aikaa enempään lukemiseen, joten sinua en sitten ehdi näkemään. Mutta että tähän saakka menestyminen on ollut niin hyvää, että tuskinpa sellaista tilannetta tulee vastaan...
Ei minulle ainakaan tule ensimmäisenä mieleen että ystävä haluaisi ap:n epäonnistuvan. Pikemminkin ajattelen että ystävä saattaisi olla itse kiinnostunut opiskelemisesta. Kenties hän pohtii miten sitten toimitaan jos opiskelu onkin haastavampaa kuin hän odotti. Tai jos hänen opsikeluistaan on jo aikaa tai ne ovat olleet eri alalla/tasolla niin ehkä hän on vain utelias.
Itse yliopistosta jo valmistuneena voin sanoa ohjeen, jonka voin sanoa pätevän lähestulkoon jokaisella alalla ja jokaisen kurssin osalta.
Jos tentistä ei pääse läpi, sitten mennään uusintaan. Jos uusinnastakaan ei pääse läpi, on yleensä vielä toinen uusintakerta, eli kolmas tentti kokonaisuudessaan. Jos ei siitäkään pääse läpi, sitten se on joko kurssi uudestaan, joka on yleisin käytäntö, tai mahdollisesti kurssin vastuunhenkilön luvalla saattaa päästä suoraan seuraavaan tenttiin.
Mutta, yleensä kolmannen hylsyn jälkeen, joutuipa kurssin uusimaan kokonaisuudessaan tai riittipä sitten pelkkä tentti, joutuu odottamaan joka tapauksessa sinne kurssin seuraavaan toteutukseen asti, joka on yleensä vasta vuoden päästä uudelleen. Poikkeuksena tähän tietenkin se, jos kurssi jostain syystä järjestettäisiin uudelleen aikaisemmin (esimerkiksi kurssi, joka alkaa aina syksyllä ja keväällä, tai sitten sama kurssi tarjolla mahdollisesti avoimessa tai kesäyliopistossa jne.) tai jos jostain syystä on tenttikertoja enemmän kuin kolme eli esim. kesätentit jne.
Riippuu tietysti ystävästä, sinä hänet parhaiten tunnet. Onko hän ilkeän tyyppinen ja kateellinen. Silloin varmasti ilkeyttään höpöttelee näitä, jotta sinulle iskisi epävarmuus.
Mutta itselleni tuli tosta ensimmäisenä mieleen, että ystävä ei vielä itse opiskele ja on vain vilpittömän kiinnostunut ja kenties tuo niitä omia epävarmuuksia esille.
Mielenkiintosia kommentteja kaikilta! kyseessa voi hyvinkin olla etta han ehka itsekin haluaisi jatkaa opiskelua pitkan kotiaitiyden jalkeen ja ehka se ilmenee noin, mutta siltikin tulee tunne etta han oikein toivoo etta epaonnistun ja jaisin taas kotiin kun en parjaisi. Voi hyvinkin olla siis etta tavallaan kateellinen etta ollaan nyt eri elaman tilanteissa. ja varmaan joudun miettimaan jonkun nasevan vastauksen jos nuo kyselyt jatkuu, koska itsekin olin melko epavarma opiskelun alussa niin kummasti nujertaa nuo kommentit omaa itse luottamusta kun tulee tunne etta han jo miettii minun puolesta mita tehda jos tentit ei mene lapi vaikka mina en itse alya huolehtia asiasta. Olen kylla kannustanut hanta pohtimaan mikalii haluaa opiskella, mutta muuten han on kovin vahan kysellyt tyo maarasta ym, lahinna jaanyt tuohon tenttien lapi paasyn miettimiseen..
Hanella on toisinaan tapana olla hieman kateellinen, mika sinallaan huvittaa jos on kateellinen minulle kun itsellani on ollut melko paljon vastoinkaymisia eika kaikki ole sujunut niin hyvin kuin olisi voinut pitkaan aikaan, kun taas hanella on ollut suhteellisen helppo elama aikuisialla eika ole ollut raha/ terveys huolia, joten tuntuu kohtuuttomalta jos ei voi olla iloinen siita etta vihdoinkin jotain hyvaa tapahtui minulle.
Kateellinen?