Voisitko antaa tällaisen heiton anteeksi miehelle "älä sitten lainaa rahaakaan, en mä rupea v*tusta maksamaan vaikken sitä edes enää käytä"
Eli olin lainannut aiemmin mieheltäni 50€ ostostarpeisiini ja ilmoittanut että saa ne 1.1.2017 takaisin ja tämä oli hänelle silloin ihan ok.
Nyt hän eilen illalla täytteli jotain työpapereitaan ja kysyi viivotinta. Minä olin täydessä unessa. Herätti uudestaan ja kysyi viivotinta. Sanoin että jos on minun jäljiltäni niin on ylimmässä laatikossa. Sitä ei löytynyt ja hän sanoi "älä sitten lainaa rahaakaan, en mä rupea v*tusta maksamaan vaikken sitä edes enää käytä"'
Viitaten ilmeisesti siihen että hän ei ole itse halunnut seksiä kanssani pitkään aikaan.
Kommentit (19)
Miehen puhetta. Sanotaan niin kuin asiat on.
No ei taida olla kovin vakaalla pohjalla suhde.
Mitä teet tuollaisella miehellä. Kenkää perseeseen
Erilliset taloudet
Ei seksiä
Ei ystävyyttä
Kämppiksetkö ootte?
Kyllä se rakkaus kuolee tuollaisten heittojen myötä. Sun puolelta siis. Todennäköisesti miehen puolelta tunne on jo aikaa sitten kuollut, jos ei halua seksiä ja puhuu sulle tuohon sävyyn. Ja mikä ihme siinä on, että miehet ei koskaan löydä tavaroitaan ja sitten syyttävät naisia niiden hukkaamisesta. Kuitenkin ne kamat löytyy AINA miehen itsensä jäljiltä. Meillä tuo on ihan kesto riidan aihe.
Millainen parisuhde se on missä toiselta lainataan rahaa ja pitää maksaa takaisinkin? 20 vuotta yhdessä ja kaikki yhteistä.
Ei oikein avaudu tämä logiikka. Siis mies ajatteli sinun kadottaneen hänen viivottimensa, ja päätti, ettei enää halua sinulle lainata rahaa?
Mutta miten se olisi "vitusta maksamista" jos rahaa annetaan lainaksi? Jos hän haluaisi harrastaa kanssasi seksiä, hän lainaisi sinulle rahaa ja kokisi sen "maksuna" vaikka saisi rahat takaisin?
Ja otsikon kysymykseen, en anna puhua itselleni epäkunnioittavasti missään tilanteessa ja se on ollut selvää jo 10 vuotta.
Tämä oli eilen, mitä on tapahtunut sen jälkeen? Oletteko jutelleet?
Mielestäni tuossa oli muutama ihan omituinen asia, mm.se rahan lainaaminen yhteisiin (?) tarvikkeisiin ja ajatus, että seksi maksaa. Mitä muuta vastaavia heittoja on tullut?
Mies on kyllä menettänyt jo kaiken toivon, että Ap:n kanssa voisi olla onnellinen, jos noin käyttäytyy. Jätä se sika.
Lähtekää etsimään vihreämpää. Saa vähäksi aikaa vähän vireyttä ja elämäiloa. Tuohan on sama, kun joisi toissapäiväistä kahvia.
Rakkaus kuolisi samantien, jos sitä vielä olisi. Ei tuollaisia tosissaan lauottuja kommentteja voi unohtaa, vaikka jotenkin ne anteeksi antaisi.
Kyllä kertoi tuo vittulause jotain niin oleellista miehen sielunelämästä.... en katselisi tuollaista päivääkään.
Jos mies ylipäänsä kutsuisi jalkoväliäni vituksi, laittaisin välittömästi ulkoruokintaan.
Vaikuttaa niin sivistymättömältä moukalta, että tuskin olisi minun mieheni. Jos olisi, ei kauan.
En ole kuullut mieheni ikinä sanovan tuota veellä alkavaa sanaa ja olemme olleet yhdessä liki 20 vuotta. Ikinä hän ei ole minulle myöskään puhunut tuolla tavoin ilman rumaa sanaakaan. Ja jos nyt alkaisi puhumaan, niin keskustelisin todella tarkasti tämän asian läpi ja yhdessä miettisimme miten siitä jatkaa. Luultavasti emme jatkaisi.
Miten tuo viivoitin liittyi mihinkään? Ja miten miehen mielestä rahan lainaaminen on sama kuin maksaminen?
Minkälainen tilanne siellä nyt on ap?
Vaikken sanan tilalla pitäisi olla "koska"