Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita, jotka ei koskaan lapsuudessa muistaneet jouluisin lahjalla hoitotätiä tai opettajia?

Vierailija
14.12.2016 |

En tiedä johtuuko asia vain piheistä, ajattelemattomista vanhemmistani, mutta en koskaan, ikinä antanut mitään joulumuistamista opettajille tai hoitotädeille. En ikinä yhtään mitään.
Onkohan tapa jotenkin yleistynyt viimeisinä vuosikymmeninä?

Olen itse syntynyt 1970-l lopulla ja muistan kyllä ihmetelleeni, kun jotkut luokallani kiikuttivat vanhempiensa kanssa opeille jotakin nyssyköitä ja pussukoita joululahjoiksi. Minusta se jo lapsena oli jotenkin lahjomista ja mielistelyä, ikään kuin velvoitetaan opettaja suhtautumaan lahjan antaneeseen lapseen erityisen hellämielisesti "kun sillä on niin huomioivat vanhemmatkin".

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei koskaan viety lahjoja opelle, koska ekaluokalla oli sanonut ettei tarvitse..

Vierailija
2/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ne lahjat ei edes olleet ajatuksen tasolla ikinä vanhempieni mielessä. Jo pelkkä mielikuva, että opettajia olisi lahjottu jouluisin? Epäilyttävää ja outoa.

Aika harvalle ikäluokkani vanhemmalle se oli selviö. Vähemmistössä oli ne lahjan tuojat, sellaisia seiskan tasoisia ylemmän keskiluokan oppilaita enimmäkseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ollu mun lapsuudessa tapana, ala-asteella 1988-94.

Vierailija
4/4 |
14.12.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen syntynyt -64 ja ei tainnut kukaan lahjoa opettajia. Ysillä luokanvalvojalle annettiin kukka yhdessä luokkatovereiden kanssa.

Omien lasten kohdalla parille opettajalle vein kukan, koska olin todella tyytyväinen heidän työpanokseen. Muuten en ole lahjomista pitänyt automaationa. Lapset sai ilman niitäkin hyviä numeroita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä viisi