Saara Aalto ei voi voittaa: Eiliset esitykset ja finaalikappale todella huonoja
Uskoin SA:n voittomahdollisuuksiin vielä ennen eilistä, mutta nyt tsäänssit kyllä mennyt. Oh so quiet on todella teatraalinen musikaalikappale, sillä ei voita pop-musakisaa. Outo (tai tarkoitushakuinen) valinta tuotantoyhtiöltä. Chandelier, Winner takes it all tms. voimaballadilla voitto olisi ollut Saaran. Harmi.
Kommentit (6)
En usko minäkään Saaran voittoon. Enää. Illan paras esitys oli Nicolen Purple Rain, joten ihmiset hurmioissaan äänestävät Mattia. Koska ihmiset mieltää sen kuitenkin Mattin esitykseksi, se on Mattille plussaa vaikka Mattin ääntä ei kuulunutkaan.
Eiliset ja tän päivän äänet lasketaan yhteen niin paljon riippuu siitä, miten tämä ilta menee. Mutta on totta että oh so quietilla on vaikea saada muiden kuin jo ennestään faneja äänestään Saaraa. Se ei ole yhtään finaalikappale ainesta! :(
Onko tosiaan tänään kummallakin vaan yhdet biisit?
No laulaa ne myös sen voittajalle tehdyn biisin, mutta se ei sovi Saaralle niin hyvin kuin Mattille.
Pöh. Millään kappaleella ei ole enää väliä, voi olla vaikka Säkkijärven polkka, nyt on enää väliä voiko ulkomaalainen esiintyjä saada enemmän ääniä kuin brittiläinen esiintyjä. Valinta on tehty jo aiemmin.
Ne esitykset oli silti parempia kuin mitä Mattilla oli. Se jäi duetossaan Nicolen varjoon kun taas Saara loisti Adam Lambertin kanssa ja se Everybody Wants To Rule The World onnistui tosi hyvin.