Sain kutsun ihmisen häihin jonka kanssa en ole olkut vuosiin tekemisissä?
Nuoruusvuosieni paras ystävä usean vuoden oli eräs Piia. Vietimme usein viikonloput yhdessä ja olimme läheisiä.
Noin 18vuotiaina olimme edelleen läheiset yatävät kun Piia yhtäkkiä lopetti yhteydenpidon. Asuimme eri kaupungeissa tuolloin ja hän lopetti viesteihini vastaamisen yhtäkkiä. Epäilin että hän on minulle jostain suuttunut ja yritin kysellä mutta hän ei vastannut tekstiviesteihini, soittoihini, netissä lähettämiin viesteihin. Yritin kauan pitää yksipuolisesti yhteyttä ja kesti monta kuukautta että jouduin syyttelemään itseäni että mitä ihmettä muka tein ja elämään hirveässä epätietoisuudessa. Meni ehkä vuosi ennen kuin hyväksyin ettemme enää ole ystäviä eikä Piia tule enää ottamaan yhteyttä minuun.
Siksi olikin yllätys että nyt monta vuotta myöhemmin Piia kesällä laittoi viestiä ja muina miehenkö kysyi kuulumisiani. Olin todella yllättynyt mutta vastasin lyhyesti. Piia ehdotti samantien että tapaisimme seuraavana päivänä. Tuumein asiaa kauan mutta suostuin. Piia oli erittöin vilpittömän oloinen ja tietysti halusin heti tietää miksi hän vuosia sitten lopetti yhteydenpidon. Piia ei osannut selittää käytöstään juurikaan tai halunnut ja kuittasi että ei hän vaan jaksanut pitää siihen aikaan yhteyttä kaikkiin ystäviinsä etten ollut ainoa ja en itse mitään tehnyt ja että häntä myöhemmin hävetti kamalasti miten lopetti yhteydenpidon juuri minuun. Tapaamisemme oli lämminhenkinen. Piia toi jatkuvasti esiin tulevia häitään. Soveimme että näemme vielä kesän aikana.
Ja yllätyin kun sain kutsun Piian häihin ja polttareihin.
Piia peruutti tapaamisemme päivää ennen sovittua ajankohtaa kesällä. Lupasi ilmoittaa uuden ajankohdan koska voisimme nähdä . 4kuukauteen ei ole kuulunut mitään Piiasta. Olen 2kertaa itse ottanut yhteyttä ja kysellyt koska voisimme tavata, viimeksi syyskuussa, ja Piia on sanonut että ilmoittaa heti kun tietää.
Jotenkin on alkanut ihmetyttämään koko juttu. yhteydenotto monien vuosien jälkeen. Kutsu häihin... koko juttu.
Kommentit (50)
Niin ja itse kysymys: mitä mieltä olette kuviosta?
Hämmennyin Piian yhteydenotosta, olemme olleetvystäviä noin 6vuotta sitten, ja sen jälkeen emme edes vahingossa törmänneet toisiimme. Annoin kuitenkin mahdollisuuden , tilaisuudelle tavata nuoruuden ystävä ja ilahduin miten lämminhenkinen tapaaminen oli ja miten hyvin tulimme juttuun. Piia ei selkeästi kuitenkaan halunnut täysin suoraan kertoa miksi lopetti vuosia sitten yhteydenpidon minuun vaan koitti selittää että se vaan jäi ikäänkuin ilman syytä (vaikea uskoa koska olimme silloin tosi läheisiä ja tekemisissä joka viikko).
Nyt kutsu häihin ja polttareihin ihmetytti.
Lisätään se etyä Piiastaa ei ole heinäkuun alun jälkeen taaskaan kuulunut eikä näkynyt vaikka soveimme tapaamisen heinäkuun loppuun jonka Piia peruutti yhtä päivää ennen. Minun oli määrä mennä Piian ja jänen tulevan miehen luo kylään. piia lupasi ilmoittaa uuden sopivan ajankohdan ja edelleem mitään ei ole kuulunut.. ei edes kuulumisten kysymistä. Ei mitään.
Alkanut koko juttu pyöriä mielessä. Mitä piia oikein tavoittelee? Yhtäkkinäinen yhteydenotto, kutsu häihin samantien kerran kahvittelun jälkeen... tuntuu jotenkin omituiselta
Mitä tarkoittaa soveimme?Opettele kirjoittamaan! Se on "sovimme".
"Kiitos paljon kutsusta häihin ja polttareihin. En tällä kertaa valitettavasti pääse osallistumaan, mutta onnellista hääpäivää!".
Ekana tuli mieleen et sait kutsun koska tää Piia haluaa kyniä sulta häälahjan.
Vierailija kirjoitti:
"Kiitos paljon kutsusta häihin ja polttareihin. En tällä kertaa valitettavasti pääse osallistumaan, mutta onnellista hääpäivää!".
Näin toimin. mutta ihmetyttää silti Piian motiivit. Miksi hän otti yhteyttä 6v hiljaiselon jälkeen, esitti niin aurinkoista ystävää, antoi hääkutsun ja taas alkoi viettää samaa hiljaiseloa lupailuistaan huolimatta? Eikai kukaan halua häihinsä ihmistä jonka kaveri on ollut peruskouluvuodet mutta johon itse päätti katkaista välit vuosia sitten? onko Piia vailla vain jotain hyötyä?
Jos tämä on totta niin mikä on ap:n oma teoria?
Havahtunu vieraslistaa tehdessä, että ei oo kavereita keitä kutsua ja miehen listalla 10 kaveria.
Sillä ei ole kaasoa,eikä muitakaan häistä vastuunottajaa. Hyväksikäyttö haiskahtaa tänne asti. Ottaa sinut naftaliinistä aina kun HÄNELLE parhaiten sopii.
Jos on ollut kaikkia kohtaan bitch eikä nyt oo kavereita häihin tai polttareihin? Tai sit on vaan itsekäs ja haluaa suuuuret prinsessa häät ja kutsuu kaikki, jotka keksii kutsua.
Oli syy mikä vaan, niin ei kuulosta mieluisalta tyypiltä. En menisi.
Ehkä Piia on katkaissut välit muihinkin kuin suhun, eikä sillä nyt ole oikein ystäviä joita kutsua häihin.
Tai ehkä hääpari haluaa häämatkalle kalliille häämatkalle, johon ei itsellä ole varaa. Tai jonkun muun kalliin lahjan.
Vierailija kirjoitti:
Jos tämä on totta niin mikä on ap:n oma teoria?
Mikai tällaista keksisin? :D No kokonaisuusessaan oma teoriani, tai yksi versio siittä, on että Piia katkaisi välit muhun aikoinaan koska mahdollisesti koki vain että ei halua enää viettää aikaa kanssani. ehkä kyseessä ei ollut mikään yksi tyhmä vitsi mikä häntä alkoi ärsyttää vaan koki että ei oltaisi enää samanhenkisiä.
Sitä miksi otti mubun yhteyttä tuntuu mielestäni selittävän pelkästään se että sai näin kutsuttua mut häihin. Se on ihan ilmiselvää. Eikai hän nyt olisi voinut kutsua postittaa tuosta noin vaan ottamatta vuosiin yhteyttä? Väitän että kutsun anto oli yhteydenoton syy. Sitä teoriaa tukee myös se että hän ei ole sen yhden näkemiskerran/hääkutsun antamisen jälkeen pitänyt mitään yhteyttä. Ei edes kysellyt kuulumisia saatikka mitään muuta.
Mutta en keksi syytä miksi hän haluaisi kutsua häihinsä ihmisen jonka kanssa päätti lopettaa vuosia (6v sitten) ystävyyden eikä edes ajatellut minuaa sen vertaa että olisi edes kertonut syyn vaan vain alkoi vältellä jättäen minut kamalaan epätietoisuuteen vuosiksi, ja jonka kanssa ei ilmeisesti edes aio tulevassa pitää yhteyttä vaikka lupaili muuta
Kyllähän häihin voi mennä vaikkei ole aikoihin tavannutkaan. Ei ole pakko ostaa ylikallista lahjaa!
Joskus ihmiset haluavat myöhemmin uudelleen lämmitellä välejä eikä tuon Piian käytös nyt ihan kamalalle vaikuttanut.
Vierailija kirjoitti:
Sillä ei ole kaasoa,eikä muitakaan häistä vastuunottajaa. Hyväksikäyttö haiskahtaa tänne asti. Ottaa sinut naftaliinistä aina kun HÄNELLE parhaiten sopii.
Siinäpä se onkin kun polttareihi on tulossa minun lisäksi 20 hänen naispuoleista ystävää joista muutama on työkaveri muiden kanssa hän siis on ollut tekemisissä nuoruudesta lähtien ilman mitään katkoja. Kaasoja hänellä on häissään useampikin. Häiden järjestelyt ovat pitkällä ja hään ovat jo pian.
Meet häihin, viet vaan kukkapuskan ja syöt napas täyteen.
Piia lopetti yhtäkkiä yhteydenpidon koska joutui psykoosiin tai sekaantui johonkin huumeisiin tai epämääräisiin piireihin tms. ja häpesi sitä? Nyt oli palannut normaaliin elämään ja yritti jatkaa siitä mihin aikanaan jäi. Otti yhteyttä vanhoihin kavereihin mutta huomasi pian ettei jaksakaan. Tämä tuli mieleen omasta sukulaisesta jolla oli huume- ja rötöstausta. Mies tuli jossain vaiheessa rytinällä uskoon ja sen seurauksena kiersi kaikki sukulaiset ensimmäistä vuosiin jollei vuosikymmeniin, aloitti koulunkin. Seuraavaksi kun kuulimme hänestä hän oli mielisairaalassa ekaa kertaa elämässään. Sittemmin on elänyt hiljaiseloa.
Vierailija kirjoitti:
Piia lopetti yhtäkkiä yhteydenpidon koska joutui psykoosiin tai sekaantui johonkin huumeisiin tai epämääräisiin piireihin tms. ja häpesi sitä? Nyt oli palannut normaaliin elämään ja yritti jatkaa siitä mihin aikanaan jäi. Otti yhteyttä vanhoihin kavereihin mutta huomasi pian ettei jaksakaan. Tämä tuli mieleen omasta sukulaisesta jolla oli huume- ja rötöstausta. Mies tuli jossain vaiheessa rytinällä uskoon ja sen seurauksena kiersi kaikki sukulaiset ensimmäistä vuosiin jollei vuosikymmeniin, aloitti koulunkin. Seuraavaksi kun kuulimme hänestä hän oli mielisairaalassa ekaa kertaa elämässään. Sittemmin on elänyt hiljaiseloa.
Jaaaaaa nyt kun olin kirjoittanut ap olikin jo tarkentanut eikä taida sopia..
Piialla on menossa kilpavarustelu jonkun kanssa ystävien määrässä. Vaikea tuota on muulla selittää. Vai onko Piia niin äärimmäisen köyhä että jokainen lantti ja lahja pitää yrittää kaapia minkä saa? Toisaalta ei vieraiden syöttäminen häissä mikään bisnes ole, kallista sekin on jollei nyt sukulaisten selkänahasta juhlita lihakeittolinjalla.
Unoha koko juttu, mikäli ihmetyttää. Intuitio nääs. Siihen voi luottaa ja joku mättää nyt.