Voiko Juha Sipilä tosiaan joutua eroamaan?
Kommentit (69)
Perusteita ainakin vaikuttaisi olevan. Vähemmästäkin on jouduttu eroamaan, mutta ongelmallistahan tässä se, että Sipilä itse ei kyllä selvästikään aio erota.
Ei joudu, korkeintaan saa parempi palkkaisen viran EU:lta
Voi jos epähuomiossa valehtelee eduskunnassa.
Ei varmasti voi. Tuskin sellaista tilanne on edes mahdollista tulla.
Sipilä voisi todennäköisesti aseella ryöstää pankin, ja siitä sitten jokin viranomainen antaisi lausunnon että "tämä on ihan ok". Sipilä sitten selittäisi kyselytunnilla että tämä asia on viranomaisten mielestä ihan ok, eikä anna aihetta jatkotoimenpiteisiin. Pankki on nyt ryöstetty ja ensi kerralla mietin sitten tarkemmin.
Ei, koska siihen ei ole aihetta.
Ja tämän epätoivoisen someprojektin voisitte jo lopettaa, koska teette itsenne naurettaviksi. Aliarvioitte ihmisiä nyt aika pahasti.
Paskajournalismia aivan kuten Vanhasen lautakasakin. Vieläkö tyhmä kansa uskoo Yleisradion juttuja?
Tuo selittelyn määrä jo paljastaa totuuden. Jos on puhtaat jauhot pussissa niin silloin ei tarvitse valjastaa serkun kummin kaimoja selittelemään.
Monessa sivistysvaltiossa olisi jo näytetty ovea.
Miksi joutuisi?
Asiaa "tutkii" samaan mafiajärjestöön kuuluva gangsteri, joten he istuvat yhteen ja ottavat konjakin sekä nauravat kansalle joka uskoo demokratiaan ja oikeusjärjestelmäämme sekä oikeuslaitokseemme.
Ei ikinä, hyvä veli -verkosto pitää siitä huolen.
Jäätteenmäki, Hautala, Suvi Linden joutui kaikki eroamaan
Mutta ei joutunut Lindtman, Sipilä.
Milloin muuten politiikassa MIES on joutunut eroamaan ?
Joutuihan Anneli Jäätteenmäkikin eroamaan jostain ihan naurettavasta tekosyystä. Ainiin, mutta sehän olikin nainen...
Ilkka Kanerva joutui eroamaan naurettavasta syystä. Astui varmaan väärille varpaille.
Joku taho tai jotkut tahot ovat lietsomassa meitä levottomuuksiin.
Toimittajat yrittävät nyt näyttää valtaansa, kun eivät saaneetkaan jenkkipressaksi mieleistään ehdokasta. Ja tyhmä kansa mölisee kuorossa, että kyllä se toimittaja tietää.
Hyvä veli -verkosto on termi, jolla viitataan korruptionomaiseen toimintaan, jossa korkeissa asemissa olevat käyttävät vaikutusvaltaansa vääristelyyn tai kiertääkseen virallisen päätöksenteon taatakseen muiden jäsenten edun.lähde?
Professori Pekka Viljasen mukaan hyvä veli -verkostolla on Suomessa vuosikymmenien pituiset perinteet. Hän mainitsee sen muun muassa näkyvän kaavoitusratkaisuissa ja esimerkiksi kun kunnalle ostetaan kovalla hinnalla puoluetovereilta kiinteistöjä, jotta tämä selviäisi talousvaikeuksista.[1]
Esimerkiksi Urho Kekkosen johtaville virkamiehille lähettämät kirjeet alkoivat usein tervehdyksellä: "Hyvä veli".[2] Kysymyksessä on aiemmin varsin yleinen kirjeen aloitustervehdys.
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Hyv%C3%A4_veli_-verkosto
Ja Suomen väitetään olevan yksi vähiten korruptoituneista maista. *räkäistä naurua*
Toivottavasti joutuu. Sen verran paska ihminen on
Toivottavasti.