Mitä teidän 1kk vauvat osaa?
Vastaako hymyyn? Kannattaako päätään jo miten? Mitä touhuatte vauvan kanssa? Pidättekö paljon lattialla jo mahallaan? Monesti yössä syövät?
Kommentit (8)
Meillä osaa nukkua ja syödä hyvin ja olla kertakaikkiaan söpö.
Miksei saisi kysellä miten muille vauvan kanssa menee ja " mitä se osaa" ?
Meidänkin vauva syö ja nukkuu ja on ihana, mutta eikai se minusta huonoa äitiä tee jos kysyn miten muilla menee??
Miten usein teidän vauvat syö ja miten paljon jaksavat valvoa päivisin? N. 1kk ikäiset.
T: ap jolla kolme lasta myös
meidän vauva söi kahdesti yössä (näin mentiin jonnekin puolen vuoden tienoille). Vauvalla oli selkeä rytmi, söi aina n. kello kolme ja kuusi. Neljän kuukauden vanhana alkoi yöt mennä rellestämiseksi, mutta ennen sitä nukkui kuin unelma :)
Omia lapsia ei saisi ikinä kehua, tai siitä nousee kauhea myllytys...
Sä kysyit, mitä muut osaavat. Ajattelin silloin, että kysyt, mitä taitoja muiden lapset osaavat/ovat osanneet 1kk vanhana.
Kyselin että kannatteleeko päätään ja miten syö öisin! Mielestäni aika normeja asioita ei mitään " erityistaitoja! :DDD ap
1 kk ikäisenä osasi vastata hymyyn ja kannatella päätään lyhyitä aikoja mahallaan maaten. Terkkarin mukaan riittää, että lasta pitää mahallaan esim. minuutin päivässä, ei se pitkiä aikoja jaksa yrittää siinä iässä pitää päätä ylhäällä. Jokeltelua ei muistaakseni vielä ollut. Vaikeahan tuon ikäisen kanssa on varsinaisesti touhuta, riittää että pitää sylissä ja juttelee vauvalle ja tietenkin välillä pitää matolla.
Mulla on onneks sattunut semmoisia terveydenhoitajia kohdalle, joka on ollut sitä mieltä, että lastenhoito ei ole toisiin vertailua, eikä ohjekirjojen noudattamista.
Jokainen äiti tietää miten lastansa hoitaa. Ilman minuuttiaikatauluja (ettäkö oikein minuutti vatsallaan / päivä).
Hih.
terveisin kolmen lapsen äiti