PS6 ei ole enää lainkaan levyasemaa (taas yksi esimerkki siitä miten et tulevaisuudessa omista mitään)
https://www.futuristi.fi/artikkelit/node/sony-on-hautaamassa-playstatio…
Fyysinen peli on sinun oma, näissä pilvipalveluissa sinulla on vain käyttöoikeus peliin. Sama on jo käynyt musiikille, elokuville sekä ohjelmistoille. Myös omistusasuminen on katoamassa ja autokin hankitaan yhä useimmin leasing- tai vuokrauspalveluna.
Kun kuluttaja ei omista mitään, hänen on maksettava kaikesta jatkuvasti. He joilla ei ole varaa, maksavat yksityisyydellään.
Kommentit (6)
Ei ole mikään pakko pelata uusilla peleillä. Voi käyttää vanhaa tekniikkaa niin kauan kun se toimii. Eikö jokainen jo osaa tehdä omat pelinsä muutenkin?
Amerikkalaiset nuoret kyllästyivät jo tekoälyyn. Sitä odotellessa, että suomalaisetkin heräävät. Tekoäly pyysi minulta yksi päivä käyttöjärjestelmän tunnuksia ja oikeuksia...
On suositellut kalliimpaa sopimusta (yrittäjälle enemmän) jne. Se on ihan ihmisten oma valinta mitä hylätään.
Näyttää siltä että tein oikean ratkaisun, kun lopetin PS3:n peliurani. Entistä paskempaa sisältöä ja palvelua entistä kalliimmalla. Tervetuloa loppuvaiheen kapitalismiin.
Vierailija kirjoitti:
Näyttää siltä että tein oikean ratkaisun, kun lopetin PS3:n peliurani. Entistä paskempaa sisältöä ja palvelua entistä kalliimmalla. Tervetuloa loppuvaiheen kapitalismiin.
EI jää vaihtoehtoja, muut pelipalvelut ovat jo pilvessä.
Eipä ole läppäreissäkään. Ei ole edes RJ45-liitäntää ethernet-verkkoon. USB-C-portista sellaisen tyypillisesti saa hubilla, mutta siltikin.
"Viime kuussa Sony ilmoitti käyttäjilleen, että syyskuun 1. päivästä alkaen he eivät enää pääse käsiksi mahdollisesti satoihin alustalta ostamiinsa elokuviin. Ongelman taustalla oli umpeutunut lisenssisopimus Studio Canalin kanssa."
Tämä on se ongelma kun et omista mitään. Et voi juuri vaikuttaa asioihisi.