Excel- miten saan sen avatessa tarjoamaan lukutilaa?
Haluan, että excel-tiedosto sanoo avatessa, että "tiedosto tulisi avata vain lukua varten, ellei muutoksia tarvitse tallentaa. Haluatko avata sen vain lukua varten?"
Ihan itse olen joskus osannut tehdä tuon, mutta nyt en kuolemaksenikaan muista miten. Voisiko joku auttaa?
Kommentit (4)
En halua estää muokkaamista. Haluan, että tarjoaa mahdollisuutta valita lukutila tiedostoa avatessa. Meitä on useampi käyttäjä samalle taulukolle ja usein tarve on vain katsella, ei muokata. Lukutilaa käyttäessä joku toinen pääsee muokkaamaan samaan aikaan.
ap
En tiedä onko sama jokaisessa Excel versiossa mutta ainakin 2010 versiossa toimii niin että kun olet tallentamassa taulukkoa ("Save As") niin siinä "Save" nappulan vasemalla puolella on "Tools" - valitset siitä "General Options" ja sen jälkeen voit valita "Read-only recommended"
Kiitos! Nyt löytyi. Olipa jotenkin hankalan takana. En olisi ikinä itse sitä löytänyt! Mitenkähän olen aiemmin sen osannut tehdä, vai onko se vanhassa versiossa ollut helpommin löydettävissä..
ap
File -> info -> protect workbook