Kauhea tuo Lauri Loven tapaus - uteliaana aspergerina meni kokeilemaan NASAn, USAn keskuspankin ja puolustusministeriön palomuureja - USA aan luovutus ja 99 vuoden vankeus uhkaa !
Päinvastoin - hänethän pitäisi palkata vaikka yhdyskuntapalveluun USAlaisiin tietoliikennefirmoihin, koska pystyi osoittamaan järjestelmien haavoittuvuuden ilman sen kummempia rikollisia tarkoituksia.
Tuo on kyllä USA n pimeä puoli - niille, jotka uhkaavat kiiltävää haarniskaa, lätkäistään pahemmat tuomiot, kuin väkivaltaisille raiskaajille.
Kommentit (13)
Mutta kyllähän nyt joka ikinen ihminen tietää, että tuo on laitonta! Miksi niin pitää tehdä?
Mitäs tekevät niin paskat järjestelmät!
Itsskin intohimoisena tekniikan harrastajana menen aina räpeltämään pakonomaisesti laitteita.
Luulen, että intohimoisella tietokoneharrastajalla on sama uteliaan pikkupojan tarve ilman sen kummempia rikollisia aikeita.
Tiesi että on laitonta.
Menisi USA:han ja kärsisi tuomionsa kuin mies, ilman kitinää ja märinää.
On tuo nyt täysin järjetöntä joku 99 vuotta, siitä halutaan vaan joku varoittava esimerkki. Töitä tuolle pitäisi antaa. Saihan se huijari Frank Abignale Jr:kin, jota DiCaprio näytteli Ota Kiinni Jos Saat-elokuvassa, lopulta töitä FBI:sta ja auttoi kehittämään turvallisuusjärjestelmiä.
Intohimoisena porien, lukkojen ja räjähteiden harrastajana menin vähän murtautumaan pankin holviin - mitäs eivät rakenna turvallisempia!
Miksi olen nyt vankilassa?
Eihän järjestelmät näin kehity, että testaajat laitetaan linnaan.
Ei aspergeus anna oikeutta rikollisuuteen!
Tyypillinen milleniaali-sukupolven kusipää, joka soittaa suutaan nimimerkin takaa netissä vuosikausia ja tekee rikoksia. Sitten kun isot pojat oikeasti tulevat käymään, niin poju on pelkkä itkuinen paskahousu.
Tuo on sellainen "rikos". Oikea rikos minusta on toisen ihmisen tai eläimen tahallinen vahingoittaminen. Tai vaikka vanhuksen rahojen ryöstäminen.
paskahousu kirjoitti:
Tyypillinen milleniaali-sukupolven kusipää, joka soittaa suutaan nimimerkin takaa netissä vuosikausia ja tekee rikoksia. Sitten kun isot pojat oikeasti tulevat käymään, niin poju on pelkkä itkuinen paskahousu.
Isojen poikien mehutetrassa on nyt ollut reikä, jonka Lauri huomasi. Ja Lauri saa nyt köniin!
Minäkin olen utelias ihminen luonteeltani vaikka assburgeria ei olekaan. Saanko siis murtautua toisten koteihin ja nuuskia joka paikan läpi? Entäs raiskata? Mua niin uteliaisuuttani kiinnostaisi tutkia toisen kehon koloja penikselläni
Miksiköhän häntä kutsutaan hakkeriksi?
"Hakkeri (engl. hacker) tarkoittaa innokasta tietokonealan harrastajaa. Termiä käytetään usein virheellisesti kuvaamaan myös tietojärjestelmiin murtautujaa eli krakkeria.[1]"
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hakkeri