Saako ommellun haavan päälle laitetun haavateipin poistaa itse?
Vai pitääkö sen antaa olla haavan päällä tikkien poistoon asti?
Haava on vuotanut verta, joten se haavateippi on hieman verinen myös. Jos sen ottaa pois niin pitääkö siihen laittaa sitten itse uusi haavateippi tilalle vai voiko haava olla tikkien poistoon asti ilman mitään suojaa?
Kommentit (13)
Voi olla fiksua vetäistä siihen päälle uusi haavateippi, jos tikit ovat sellaisessa paikassa, että ommel voi hinkkaantua. Paranee nätimmin, jos ommelta ei liikutella.
Mulla on aina tullut ohjeeksi poistaa haavateippi viimeistään seuraavana päivänä laparoskopioiden, laparotomian ja polvien tähystysleikkausten jälkeen.
Riippuu varmaan toimenpiteestä tms. tämäkin ohje.
Teippejä ei saa poistaa, ainoastaan suojasidokset voi vaihtaa. Tuore kokemus, tikit lähtee (ja teipit myös) tiistaina, joka toinen päivä sidosta vaihdettu, teippejä ei. Mullakin erittänyt verta, ohje on leikkavalta taholta. Tsemppiä, anna parantua rauhassa, niin ei tule ongelmia.
Ohjeeksi tavataan sanoa, että haavateippiä ei saisi itse poistaa, mutta jos se lähtee irti niin siihen ei saisi tilalle laittaa uutta.
Itse poistin terkkarin kehoituksesta. Luomi oli poistettu rinnan alta. Tikit kinnasivat, kutittivat ja olo oli tukala. Haavateipin poisto auttoi paljon. Tosin tikit olivat mielestäni liian kauan (10 päivää, ihan lääkärin ohjeen mukaan kyllä). Tikkien reiät olivat punaiset ja todella ärtyneet, terkkari jo mietti antibioottikuuria, mutta totesi kuten minäkun, että itse haava siisti. Nopeasti parani loppuun, kun tikit oli pois.
Haavateippi tukee haavaa, eli reunat pysyy paremmin kiinni ja paranee siistimmin. Jos haavateippi ei pysy, niin saa sen ottaa pois ja laittaa uuden tilalle. Pitää olla varovainen, ettei revi haavan reunoja irti toisistaan samalla. Ei näihin ole mitään ehdotonta sääntöä, suosituksia ne on. Sun ihohan se on.
Kiitoksia vastauksista, poistan haavateipin huomenna kun käyn ensin apteekissa ostamassa uutta haavateippia.
t. ap
Vierailija kirjoitti:
Teippejä ei saa poistaa, ainoastaan suojasidokset voi vaihtaa. Tuore kokemus, tikit lähtee (ja teipit myös) tiistaina, joka toinen päivä sidosta vaihdettu, teippejä ei. Mullakin erittänyt verta, ohje on leikkavalta taholta. Tsemppiä, anna parantua rauhassa, niin ei tule ongelmia.
Kummallista. Tätä kommenttiani on vain alapeukutettu. Ohje teippien poisottamattomuuteen on tosiaan erikoissairaanhoidon antama (kahdesti).
Kahdesti operoitu. Ensimmäisellä kerralla teippi oli liian vähän aikaa, tuli "rako" haavaan ja kroonisoitui. Sitä sai tosiaan hoidella että umpeutui. No, jokainen tekee kuten lystää.
Tarkista hoitavalta taholta, koska täältäkin voi päätellä että ohjeet todella yksilöllistä. Mulle annettiin leikkaushaavan hoidossa ohjeeksi että pidän teippejä mahdollisimman pitkään ja vaihdan uuteen kun reunoista rispaantuu. Ja mitä kauemmin maltan pitää teipattuna, sitä nätimmäksi paranemisjälki tulee. Lääkäri suositti teippien pitämistä ainakin 4-6 kk eli kauan tikkien sulamisen jälkeenkin. Voin kuitenkin kuvitella että jossakin toisessa tilanteessa ohjeistetaan ihan toisin.
Ensimmäisen vuorokauden aikana teippi on nyt yltä päältä kuivuneessa veressä ja vieläkin vuotaa kun teippiä koittaa irroittaa. Pitää antaa olla likainen teippi toisen vuorokauden?
"Sinulla on poistettavilla ompeleilla suljettu haava:
Pidä haava puhtaana ja kuivana_____ vuorokauden ajan ompelemisesta, jonka jälkeen voit käydä suihkussa ja haava-alue voi kastua.Jos sinulla on haavateipin päällä erillinen sidos, voit poistaa sen 1-2 vuorokauden kuluttua.
Haavasidos tai haavateippi vaihdetaan aina, kun se on likainen tai verinen. Tee vaihto puhtain käsin.
Haavan suojana olevaa huokoista teippiä ei tarvitse joka päivä vaihtaa, mutta kuitenkin muutamia kertoja ompeleiden olon aikana. Voit poistaa haavateipin suihkuin ajaksi ja laittaa uuden puhtaalle ja kuivalle iholle sen jälkeen. Tai voit pitää haavateipin myös suihkussa ollessa ja kuivata sen taputtelemalla kevyesti pyyhkeellä. Pidä haava suojattuna teipillä ompeleiden poistoon asti. Haavasidoksia tai - teippiä voit ostaa apteekista. " https://www.ksshp.fi/fi-FI/Potilaalle/Potilasohjeet/Haavalla_poistettav…
Haavasidos tai haavateippi vaihdetaan aina, kun se on likainen tai verinen. Tee vaihto puhtain käsin. Haavan suojana olevaa huokoista teippiä ei tarvitse joka päivä vaihtaa, mutta kuitenkin muutamia kertoja ompeleiden olon aikana.
Vanha keskustelu mutta ajattelin tulla päivittämään. 2 tikkiä poskessa ja teippi alkaa olla likainen ja ällö. Leikkauksen jälkeen sanottiin että teippi olisi hyvä pitää tikkien poistoon asti, mutta saa ottaa pois tai vaihtaa muutaman päivän jälkeen. Ajattelin että nyt otan sen pois kun ollut viisi päivää ja alkaa ärsyttää ihoa. Mutta milläs otat pois kun ompeleet teipissä kiinni.. Eli taputtelin teipin takaisin paikoilleen ja yritän sietää sitä tikkien poistoon saakka.
Saa poistaa, jos haava yli 24 tuntia vanha. Jos kuiva eli ei eritä niin ei tarvi haavasidosta.