Lahjaidea 60-vuotiaalle
Naiselle, yksineläjälle, joka ei tarvitse mitään.
Kommentit (12)
Lahjakortti kauneushoitolaan? Hierontaan? Teatteriliput?
Jopas sattui, ostin nimittäin juuri tänään juuri tuollaisen lahjan! Ostin käsintehtyjä suklaakonvehteja erikoisliikkeestä 60 kappaletta. Eli tässä yksi ehdotus.
Miten läheinen? Äidilleni jolla on kaikkea ostin timanttisormuksen. Mielissään oli.
Minä olen yksin asuva 60-vuotias nainen. En minäkään "tarvitse" mitään, mutta jos joku ehdottomasti haluaisi mulle jotain lahjoittaa, kirjakaupan lahjakortti olisi todella mieluinen.
Äitini on kuusikymppinen, asuu yksin, ei ole puutetta rahasta mutta ei myöskään hemmottele itseään usein. Mitäs kaikkea sille on tullut ostettua? Nojatuoli (tää sattu osumaan täysin nappiin mut en ehkä kelle tahansa rupeis ostamaan), korvakorut, kaulahuivi, lompakko, pikkulaukku, hieronta, kasvohoito, ravintolaillallinen, hyvää suklaata, sudoku-tyylisiä tehtäväkirjoja (hän nyt vaan sattuu rakastamaan niitä :D), leffailta (teatteri/konsertti-ilta olis myös varmasti mieluinen). Ei hänkään sinänsä tarvitse mitään mutta hän on sen tyylinen ihminen että ei herkästi osta uusia tavaroita vaikka edellinen olisikin jo kovin kulunut. Siksi on tullut ostettua lahjaksi joitain tavaroitakin jos on ollut tiedossa että sellaiselle olis käyttöä vaikka periaatteessa selviäis ilmankin.
Vierailija kirjoitti:
Jopas sattui, ostin nimittäin juuri tänään juuri tuollaisen lahjan! Ostin käsintehtyjä suklaakonvehteja erikoisliikkeestä 60 kappaletta. Eli tässä yksi ehdotus.
Nuohan on sikakalliita, jos noin monta ostaa. Yksi kappalekin varmaan pari euroa?
Täytin 60 vuotta ja mielestäni paras lahja oli 5 x hierontalahjakortti. IHANA!
Ja kyllä se shampanjapullokin tuli tarpeeseen niihin bileisiin :)
Olen muutaman vuoden kuluttua 60, ja tykkäisin:
Ravintolaillallisesta kanssasi
Leffalipuista, konsertti-, keikka-, teatterilipuista
Matkasta, kaikki käy, lähelle tai kauas
Laadukkaasta huivista, jos osaat ostaa oikean värisen, esim. Balmuir
Hyvästä viinistä, nuo käsintehdyt konvehditkin kuulostaa hyvältä
Sen sijaan itse en välitä noista hemmotteluhoidoista enkä varsinkaan kylpylöistä, mutta nämä on makuasioita.
Kausikortti jonnekin, mistä tykkää. Teatteriin vaikka.
Onko hän tietokoneihmisiä?