Huonot klassikkoperustelut: No se nyt vaan on niin!
Toi toinen ketju jossa (hyvästä syystä) kyseenalaistettiin biologian käyttäminen perusteluna vain kun se itselle sopii innoitti minut avaamaan tämän ketjun.
Eli siis, mitäs kaikkia surkeita perusteluja teillä tulee mieleen? "Se nyt vaan on niin" on tietysti huonoin kaikista. Luetelkaas lisää!
Kommentit (31)
Olet eri mieltä eli olet vihervassari kommari ja automaattisesti väärässä!
"Näin tämä on tehty aina ennenkin."
No siinä taas av-mamma yrittää päteä...
Tämä on erityisen hupaisa kun saan tätä omiin kommentteihini.
M42
"Luin netistä että..."
Tää on niin huono niin monella tasolla.
Av-mamman oma kultamussukkamies paskoo vanukaspurkkiin ja piilottaa niitä av-mamman käsilaukkuun ja herättää av-mamman pieremällä av-mamman naamalle = KAIKKI MIEHET TEKEE JUURI TÄTÄ SAMAA.
Eli palstan vammaiset miesvihayleistykset.
"Kaikki kuolee joskus."
"Löytäjä saa pitää!"
"Näin minut on kasvatettu."
"Näin meille koulussa opetettiin."
"Mun pappanikin on polttanut/juonut lyijyä/kylpenyt asbestissa koko ikänsä ja vielä on 90-vuotiaana terve"
=Yksityisen yleistäminen
"Koska tää on paljon miellyttävämpi totuus."
"Tuo ei voi olla totta, koska silloin pahoittaisin mieleni / tapahtuisi jotain pahaa / elämällä ei olisi tarkoitusta."
(Ei tietenkään sanota suoraan, vaan on havaittavissa rivien välistä, että jotain selitystä/asiaa ei hyväksytä, koska se ei vaan kuulosta kivalta.)
"Jos et tätä tajua, niin turha sitä on sinulle edes selittää."
"Tyhmäkin sen tajuaa."
"Tämän pitäisi olla kaikille itsestään selvää."
"Pitää olla aika sairas/tyhmä ihminen, jos ei tätä tajua."
"Niinhän se sanontakin kuuluu, että..."
"Koska Raamatussa sanotaan niin."
Mun kaverin serkun tutullekin kävi niin, että...
Kaikkihan sen tietää!