Kirjoita tähän jouluyökötyslaulu jota et tänä jouluna halua kuulla.
Kommentit (83)
Kaikki. Paitsi: "hetken kestää elämä, sekin synkkä ja ikävä" on sellainen ilosanoma, että tulen siitä hyvälle tuulelle aina. ;D
Kauneimmat joululaulut-vihkosessa on aina niitä uusia joululaluja, juuri tälle joululle tehtyjä, ennen kuulemattomia. Niitä en kaipaa, sori vaan sanoittajat ja säveltäjät. Ovat yhtä ällöjä kun suomen euroviisuehdokkaat, useimmat.
Haluan veistata vain niitä ikivanhoja tuttuja joululauluja, jotka osaa jo ilman vihkoakin.
"älä sinä turhia kainostele, joulu on kerran vuodessa vain" ... onko tuo nimeltään joku Nisse-polkka? Hyi yökötys!
Mummo, me tullaan lomalla taas sinne pohjoiseen...
Last Cristmas...
War is over ...
pieni rumpalipoika ja varpunen jouluaamuna saavat kääntämään kanavan.
Varpunen jouluaamuna. Kaksi ekaksi laulua mainittua ovat muuten suosikkejani.
Tonttu Torvinen on salainen.
Tuolla kappaleella isäpuoleni piinasi minua vuosikausia joulunaikaan, koska hän tiesi minun inhoavan kyseistä laulua. Kivaa henkistä ja fyysistä kidutusta, vai mitä?
Vierailija kirjoitti:
"älä sinä turhia kainostele, joulu on kerran vuodessa vain" ... onko tuo nimeltään joku Nisse-polkka? Hyi yökötys!
Ei ole nissepolkka. Tuo on joku tonttupolkka. Nissepolkalla on loistava sanoitus. Ja kovat tekijätkin <3
En halua kuulla mitään näitä uusia joululauluviritelmiä, poikkeuksetta huonoja, ei tule joulufiilistä yhtään. Vanhat perinteiset suomeksi ja englanniksi lauletut kelpaa eri esittäjien tekeminä, myös raskasta joulua versiot ovat hyviä vaikka muuten en kuuntele ollenkaan sen tyylin musiikkia.
Vierailija kirjoitti:
Mummo. On vaan kamala😔
Teinipoikani inhoaa tätä myös, koska kuulema tulee sääli yksinäisiä.
Varpunen jouluaamuns,Sylvian joululaulu ja Maa on niin kaunis.Noita kaikkia lauloin 10 vuotta kuorossa ja kyllästyin!
Feliz navidad.
Sydämeeni joulun teen.
Kaikki nää iskelmälaulajien joululevyjen tuotteet ja sovitukset.
Walking in the aaaaiiiirrrrrr.....
Joulupukki suukon saa. Yökötti jo pienenä.
Sydämeeni joulun teen, hyi vittu!
Mitään Metri-Helenaa. Joulumaan suuren puurokauhan saa työntää sinne, mihin aurinko ei paista.
Ei myöskään synkistelyä (Sylvian joululaulu, Varpunen jouluaamuna, En etsi valtaa loistoa) eikä helvetissä mitään tipetipeä tai aisakellojen helskyntää.
Ei oikeastaan mitään jouluista. Äänet pois telkkarista ja kaupaksi Lidl, siellä ei soi tingeltangelit.
Last Christmas. Ihan hirvee katkerotilitys.
All I Want From Christmas Is You