Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Olen surkea ihminen. Tätä pahempaa ei voi olla...

Vierailija
27.10.2016 |

En osaa mitään. Olen 17v poika eikä rakennushommat suju, menee aina ihan vinoon, en osaa mitään. Minua on aina kiusattu, että olen surkea niin koulussa kuin isänkin puolesta. Uskon siihen jo itsekkin. On vaikea uskoa, että olisin jtn muuta :(.
Kaikki menee mulla päin vittua: en voi edes kuntosalilla käydä tai lenkkeillä, kun onnistun tekemään jtn väärin ja siitä koituu vain itselleni haittaa.
En osaa kirjottaa kunnolla. Teen virheitä etenikn yhdyssanoissa ja tekstini on kankeaa.
En tiedä maailman menosta mitään, kun en jaksa seurata uutisia.
Olen ihan pihalla kaikesta eikä minua kiinosta mikään.

Kaikki johon tarvitaan jtn käden taitoa rakentaminen, piirtäminen, maalaus, kirjottaminen yms. Teen siis ihan karmeaa jälkeä.
Ihme kyllä autoa ja mopoa osaan kyllä ajaa tai opin ne aika nopeasti. Paitsi peruutuksesta ei tule mitään mutta ajelenkin vasta mökkitiellä.
Ei siis ole korttia vielä.
Mulla on tunne, että olen muita tyhmempi enkä keksi heidän kanssa mitään puhuttavaa.
Huijaussyndrooma ei sovi minuun koska siinä mainittiin, että ihminen kokee itsensä huonoksi, vaikka suoriutuu hyvin. Itse koen itseni huonoksi ja myös suoriudun huonosti. Monessa paikassa mulle sanotaan, että tarvin lisäharjoitusta.
Oon amiksessa enkä varmaa ois edes lukiosta selvinny saati sitte ammattikorkeasta.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

0/5.

Surka provo

Vierailija
2/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Iso halaus sinulle ikäisesi tytön äidiltä. Toivoisin, että teille nuorille saisi siirrettyä itseluottamusta ja uskoa omiin kykyihin. Olet nuori ja maailma on sinun, voit tehdä elämälläsi mitä tahdot.

Jokainen on hyvä jossain, eikä kukaan ole hyvä kaikessa. Omin alasi voi löytyä vasta myöhemmin, eikä sekään haittaa mitään - maailma ei ole valmis, kun pääsee lukiosta tai ammattikoulusta. Jokaisen tie on erilainen, ja elämän varrelle voi mahtua montakin ammattia ja harrastusta.

Tekstissäsi ei muuten ollut yhdyssanavirheitä :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En osaa mitään.

En osaa kirjottaa kunnolla. Teen virheitä etenikn yhdyssanoissa ja tekstini on kankeaa.

Moi,

Kuulostat masentuneelta. Kumpikaan noista lainaamistani kohdista ei pidä paikkaansa. Tällä samalla palstalla näkee jatkuvasti paljon huonompaa tekstiä.

Tsemppiä elämääsi ja voimia löytää sen sun juttu! Voi olla että siihen liittyvät auto tai koneet tai sitten ihan jotain muuta. Älä usko paskanpuhujia. Kaikilla meillä on vahvuutemme, ne pitää vaan löytää ja keskittyä niihin, eikä kulkea nokka maassa murehtien.

Vierailija
4/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen samanikäinen tyttö ja samalta tuntuu. Kaikki on hyviä jossain, pitää vaan löytää se oma juttu

Vierailija
5/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakaan et ole tyhmä, ja kirjoitat paremmin kuin suurin osa palstailijoista. Älä usko kiusaajia, vaan itseäsi! Sulla on oikeus olla onnellinen ja ylpeä siitä, mitä olet ja mitä osaat.

Vierailija
6/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokainen meistä on surkea jossain, älä siis huoli. Kaikkien ei tarvi olla parhaita, tai edes parhaasta päästä. Salilla voit hyvin käydä mutta tarvitset alkuun perehdytystä, tai sitten joudut vain katsomaan youtubesta mallia niin monta kertaa että opit. Laitteilla tekeminen on helpompaa ja turvallisemaa, aloita niillä. Vapailla painoilla loukkaa itsensä helpommin koska väärintekemisen todennäköisyys kasvaa.

Olet vielä tosi nuori, joten sinulla on aikaa miettiä mitä haluat. Mieti rauhassa, äläkä anna tyhmien ja ajattelemattomien ihmisten lytistää itsetuntoasi. Aloita joku harrastus jos siltä tuntuu; ei haittaa vaikka olisit siinä kuinka surkea, tekemällä kehittyy kyllä. Älä huolehdi turhia, mene päivä kerrallaan, kaikkien ei ole pakko kouluttautua pitkälle, rekkakuskikin voi olla tosi onnellinen työssään. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jeesus rakastaa sua juuri tuollaisena kuin olet! <3

Olet upea ainutlaatuinen ihminen, juuri hyvä tuollaisenaan!

P.s. Minusta on kiva, että olet ihan vaan vajavainen ihminen, etkä kovasti olevinasi, kuten moni ikäisesi jannu!!!

Vierailija
8/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa jutella noista fiiliksistä läheisten kavereiden kanssa ja kävästä koulupsykologilla, voi olla että olet masentunut tai semmosta tää syksy ja talvi tuppaa ainakin minulle tuottamaan :D ei kaikilla ole pakko olla sitä omaa juttua jossa on mestari vaan voi tehdä mitä vaan mistä itse nauttii :) Ja kaikille jotka yrittävät lytätä sut alas niin toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos! Älä kuluta omaa energiaasi ihmisiin jotka eivät tsemppaa sua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei nuori mies!

Todella hienoa, että osaat kirjoittaa ajatuksistasi ja tunteistasi tänne. Enpä usko, että monikaan ikäisistäsi osaisi noin taitavasti kertoa omasta pahasta mielestään ja siihen liittyvistä ajatuksista ja tunteista. Ehkäpä oletkin tunneälykäs?

Nyt vaikutat olevan allapäin. Nuoruus on vaikeaa aikaa monelle. Kasvu ja kehitys on nopeaa ja eteenpäin pitäisi mennä. Välillä vaatimukset ovat jopa kohtuuttomia. Yritä elää päivä kerrallaan. Sinä opit asioita koko ajan. Opit myös tuntemaan itseäsi. Tsemppiä sinulle!

Vierailija
10/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uuden oppiminen vaatii aina aikaa ja harjoittelua. Äläkä vertaa itseäsi muihin. Jokainen taaplaa tavallaan...

Ihmisarvosi ei milloinkaan ole riippuvainen siitä mitä osaat. Vaikka et osaisi yhtään mitään niin olet siltikin arvokas yksilönä.

Itse en arvostele kenenkään perusarvoa sen mukaan mitä he osaavat, vaan erityisesti sen mukaan millainen joku on. Rehdit, hyväntahtoiset ihmiset ovat kullan arvoisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi että olen pahoillani, että joudut kestämään kiusaamista - ja isäkään ei oikein osaa tukea sinua. Et ole tyhmä vaan nuori, kasvava mies ja sinusta voi tulla vielä vaikka mitä. Meistä kukaan ei ole kaikessa hyvä - ainakaan ilman kovaa työtä. Sinun ikäisesi tarvitsee paljon tukea, koska muistan tasan, että tuossa iässä tuntee itsensä taatusti surkeaksi hyvin helposti, varsinkin jos mollataan.

Muista kuitenkin, että asiat muuttuvat. Nyt on tällaista, mutta tulevaisuudessa asiat muuttuvat. Olisiko sinulla joku, jonka kanssa voisit puhua?

Jos tuntuu, että ala, jota opiskelet, saa sinut vain tuntemaan itsesi surkeaksi, voisitko puhua opolle tms. Toisaalts on hyvä, jos teet (=opiskelet) ihan mitä vain, kunnes keksit, mikä kiinnostaa/mitä haluat.

Me aikuiset ollaan muuten välillä todellakin idiootteja, kun ei osata tukea, saadaan vain toinen tuntemaan olonsa ihan nollaksi. Toivon sinulle parempaa, nuori mies, et ole tyhmä etkä surkea.

T. Äiti 44v

Vierailija
12/12 |
27.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harjoittelu tekee mestarin. Jossakin asiassa olet hyvä. Älä usko kiusaajiasi vaan päätä näyttää heille mihin sinusta on. Myös me vanhemmat ihmiset koemme joskus epävarmuutta. Tsemppiä!

M43

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kaksi