entisen kiusaaja-koulutoverin sos.median profiiliteksti
Teiniaikoina luokallani oli muita johtamaan pyrkivä, muutamaa tiettyä tyyppiä silmätikukseen ottava ja näitä syrjivä, nälvivä ja ilkeilevä tyttö. Hän opettajille esitti positiivista, reipasta, aktiivista ja kaikkien kaveri-oppilasta. Massaa hän yritti manipuloida myös syrjimään ja kiusaamaan näitä tiettyjä oppilaita. Hänellä oli pieni vähän vähempitempperamenttisista tytöistä koostuva hovi, joita hän ohjaili. Massaan tuo manipulointi ei onneksi toiminut, vaikka sitä vuodet yritti.
Nyt 5-10 vuotta myöhemmin:
Sosiaalisen median profiilitekstissä ilmoittaa olevansa kovapäinen mutta suurisydäminen ja välittävänsä muista itsensä edellä.
Karmivaa ajatellen millainen hän oli kouluaikoina näille tietyille ihmisille. Ja kuvien perusteella sama ylimielisyys, itsetietoisuus ja päälle päin aurinkoinen kuori hänessä on. Vanhemmissa päivityksissä kehuu myös omaa kyvykkyttään ja tekemisiään ja ilmoittaa olevansa superkone.
Miksi tästä tein aloituksen on se, että eivätkö nämä kuningatarkiusaajat oikeasti näe edes aikuisena julmuuttaan? Ovatko täysin itsekritiikittömiä?
En tiedä, mitä henkilön kiusaamiksi joutuneille nykyään kuuluu. Ovat "kadonneet ainakin sosiaalisista medioista.