Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ruokavaliot, meneekö tämä jo liian pitkälle?

Vierailija
23.10.2016 |

Olen tässä järkännyt paritkin juhlat pienellä aikavälillä ja havahtunut siihen, että tosi monella on jokin ruokavalio menossa. Ymmärrän allergiset ja keliaakikot ym., ne on ihan fine ja otan ne mielelläni huomioon. Ja arvostan sitä, että näistä ilmoitetaan etukäteen.

Mutta nyt on paljon porukkaa, joka noudattaa jotain eettistä tai muuten terveytensä kannalta parempaa ruokavaliota - eikä voi joustaa siitä lainkaan. Eräs poppoo "syö vain luomua". Oikeasti? Ostan siis luomumaitoa heitä varten? Toinen porukka välttää sokeria - ja tämä siis tarkoittaa, etteivät he voi oikeasti kylässäkään syödä mitään, missä on sokeria. Siis lisättyä sokeria, hedelmät kävivät kyllä. Kolmas porukka ei syö kotimaisia viljoja eikä maitotuotteita. Okei, minäpäs rupean googlailemaan mitä mä sitten leivon. Vai leivonko? Ja niin edelleen, ja niin edelleen.
Yksi perhe ilmoitti ettei heillä ole mitään rajoitteita, meinasin itkeä ilosta. :D

Mäkin olen dietannut ja kiinnittänyt huomiota sokerin määrään, mutta en mä lähtenyt niitä kyläpaikkojen emännille avaamaan. Söin sitten paremmin kotona, kunnioitin juhlien järjestäjiä tällä mielestäni.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No joo. Sain kutsun ensi viikonlopuksi tupareihin joissa nyyttikestiperiaate. Toivottiin että olisi vegaanista gluteenitonta soijatonta pähkinätöntä ja mitähän kaikkea muuta -tonta ja -töntä pitikään olla. Ajattelin että vien pullon rommia niin pääsen helpoimmalla. Sehän sopii noihin kaikkiin.

Vierailija
2/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voisi olla helpompaa hankkia uusia kavereita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi niin tutut kuin sukulaiset ovat terveitä, myös päästään eikä ihmeempiä ruokarajoitteita ole. Ihan perinteisessä menulla on selvitetty suuremmatkin juhlat, kunhan kaiken varalta on ollut tarjolla jotain maidotonta ja gluteenitonta, ja laktoosittomana yleensäkin kaikki suuremmat tarjoilut tehdään.

Vierailija
4/4 |
23.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Voisi olla helpompaa hankkia uusia kavereita.

Sehän mua hämmentääkin! He ovat kaikki mukavia ja "normaaleja" (kuka on normaali?) ihmisiä! Pari ihan lapsuudesta saakka tuttua ystävää. Okei, se ehkä oli se viimeinen niitti jopa, kun ostin lapsuudenystäväni perheen tullessa juhliimme tämän ystäväni lempikarkkeja. Ajattelin, että se olisi hauska tapa kertoa, että tunnetaan pitkältä ajalta ja olen ajatellut häntä. No, hän ei syönyt tosiaan sitten mm. sokeria. Argh! Turhia ongelmia, mutta hämmentää itseäni niin, että piti avautua. :D