Keksikää mulle sairaslomalle tekemistä, kun oikea käsi tulee olemaan muutaman viikon pois käytöstä
Oikeakätinen olen ja vasen käteni on onneton. Lukeminen, tv:n katselu, äänikirjat, mitä muuta? Ei kovin paljon koneella oloa, sillä en halua vasemmalle olkapäälle rasitusta liikaa. Yksi nyt kuitenkin se vasemman käden treenaus. Tv:n katselu ja äänikirjatkin on tylsiä ilman käsitöitä. En ole erityisemmin leffafani, joten en niitä halua välttämättä katsoa edes joka päivä. Lenkille, jos saan puettua itseni lämpimästi. Jotain voisi opiskella, missä ei tarvitsis kovin paljon kirjoitella mitään. Mitähän se olisi? Voisin katsella mitä vaan. Kaikki pervot ideat ignooraan täysin.
Kommentit (9)
Opettele runkkaamaan vasemmalla kädellä.
Jotain asiallista? Siis mitä en aloituksessa mainitse.
Pystyisitkö retkeilemään vaikka bussilla kaikkiin mahdollisiin lähiseudun museoihin ja näyttelyihin? Teatteri-iltoja?
Opiskele kieliä. Osta joku kuuntelukurssi, joku "kuuntele ja opi" tyylinen, missä ei kirjoiteta, vaan tosiaan vain kuunnellaan äänitettä ja toistellaan perässä.
Nyt kun on käsi pois käytöstä niin katsoppa kokonainen jynkky filmi ja kerro täällä sen juoni!
Opettele syömään vasemmalla kädellä puikoilla tai edes haarukalla :) Mulla oli joskus oikea käsi paketissa, niin tuli opeteltua käyttämään vasenta kaikkeen. Hiirtäkin voi liikutella mukavasti vasemmalla, lisähaasteena tulee kaupanpäällisiksi "vääränkätiset" hiirennappulat.
..voisin opiskella mitä vaan...