Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Milloin tehdä vauva?

Vierailija
21.10.2016 |

Jos siis onnistuu raskautumaan.
Opiskelen yliopistossa siten, että minulla olisi vielä kaksi ja puoli vuotta opintoja jäljellä. Ala on erittäin hyvin työllistävä. Hankkiako lapsi opiskelujen aikana vai odottaa valmistumista ja mahd. pysyvää työpaikkaa? Tässä asunnossa emme voi asua lapsen kanssa kuin 2-3 vuotta, joten lapsen syntyessä minun tulisi nopsaan myös toisaalta valmistua, jotta ehdin säästämään vielä omaankin jonkin verran.
Millaisia ratkaisuja olette itse tehneet?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

No saunan jälkeen lauantaina on aika perinteinen. Voi kai sitä sunnuntainakin kokeilla, jos haluaa erottua massasta.

Vierailija
2/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on puolitoista vuotta vielä opiskeluja jäljellä kun lapsi syntyy. Mielestäni on ihan sama tuleeko lapsi kesken opiskelujen vai kesken työn. Toisaalta miehellä on hyväpalkkainen työ eikä meillä siis ole taloudellista estettä.

Kannattaa siis mielestäni miettiä, että onko teidän taloudellinen tilanne nyt tarpeeksi hyvä vai voiko tulla ongelmia. En hankkisi lasta vielä ellei miehen työtilanne näyttäisi todella hyvältä ja ellei minulla itsellänikin olisi vakituista työpaikkaa, jonne voin mennä jos jotain yllättäen sattuisikin miehen työpaikan suhteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei varsinaista taloudellista huolta ole, eikä kyse ei ole siis taloudesta vaan ennemminkin siitä, mikä ajoitus olisi järkevää nimenomaan opiskelujen ja töiden suhteen. ap

Vierailija
4/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen kuin ikä tulee vastaan.

Itse en uskaltanut odottaa pidemmälle kuin päälle kolmekymppiseksi.

Kaikki työt ovat pätkiä nykyään, jos saa vakipaikan, on edessä yt. Niidenkään varaan ei voi siis nojata.

Vierailija
5/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsestä ajatus paluusta opiskelemaan vauvan jälkeen kuulosti ikävältä. Siksi halusin valmistua ensin, olin vuoden verran töissä ennen kuin sain lapsen. Sitten uutta työnhakua äippälomalla ja sain vakipaikan, josta jäin uudestaan äitiyslomalle oltuani töissä pari vuotta.

Vierailija
6/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauva ei välttämättä tule kun haluaa sen tulevan. Siinä voi nuorellakin ihmisellä ihan hyvin mennä vuosi tai useampi. Raskaana ei välttämättä saa tehtyä yhtään mitään minkään suhteen, toisaalta saattaa tehdä ennätysmäärät opintoja kun virtaa voi olla vaikka muille jakaa. Vauvan kanssa voi opiskella jos sattuu sellanen vauva joka nukkuu hyvin ja on tyytyväinen. Vauvan kanssa ei välttämättä pysty opiskelemaan yhtään.

Mä en usko että lapsentekemiseen on olemassa mitään hyvää aikaa. Se muuttaa joka tapauksessa kaiken.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
21.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset ennen kuin tulee 30 täyteen. Oma keho palautuu raskauksista ja lasten ei tarvitse kärsiä vanhoista vanhemmista.