Lukeeko kaikkien aitojen Mariskoolien pohjassa marimekko?
Kommentit (6)
Onko vaan halpa kopio? Mistä aidon Mariskoolin erottaa viimekädessä?
Merkkiä ei siis ole mitenkään rekisteröity Marimekolle, vaan samanlaisia kippoja saa tehdä mikä vaan yritys ja nimittää niitä mariskooleiksi.
Ja onhan noita kippoja vähän joka kaupassa nykyään.
Ja siinäkin todettiin ettei aitoa mariskoolia olekaan. Marimekko on vaan tehnyt vanhasta malista omalla brändilla tunnetun. Malli on siis joku vanha ja ei mitenkään marimekon oma, siis muiden tekemät ei ole mitää kopioita marimekosta eikä siten sen epäaidompia.
Itse vedin tästä sen johtopäätöksen että idiootti vaan maksaa Marimekko nimestä kun ihan saman kupin saa alle puoleen hintaan Tarjoustalosta. Halpisversioissa ei tosin ole saatavina kaikkia värejä (esim punaista).
Eli voi olla ihan aito vaikka ei mitään merkintää olekaan.
mutta ei vanhojen aitojen välttämättä... valmistaja on vaihdellut ja lisenssikin ollut tauolla, voi lukea myös iittala.