Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Valaisimen asentaminen uuteen kämppään

juupelis
13.10.2016 |

Mites kun meidän nykyisissä lampuissa on sokeripalalla liitetty lamput kattoon mutta uudessa kämpässä on pistokke paikat katossa??Pitääkö niihin lamppuihin ostaa pistokkeet vai pystyykö talon katossa olevaa pistoke paikkaa purkamaan

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
13.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Molemmat mahdollisia, mutta niitä liittimiä löydät joka paikasta. Ikeassa halvimmat. Ruuvaat vaan piuhat kiinni sokeripalaan ja liitin kattorasiaan.

Vierailija
2/4 |
13.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asentakaa pistokkeet lamppuihinne. Turvallisempi näin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
13.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkiin valaisimiin ei välttämättä saa sitä pistotulppaa. Jos valaisimessa ei ole lainkaan sitä pistotulppaa, saattaa sen kattokuppi olla niin matala ja koukkuripustus puuttua, ettei nätisti istu valaisin pistorasiaan katossa. Paljon kyllä näkee noita virityksiä, joissa ne kattokupit roikkuvat reilusti irti katosta. 

Valaisinpistorasian saa Tukesin mukaan purkaa ihan maallikkokin, tosin täytyy tietää mitä tekee! Ja sieltä takaa löytyviin johtoihin saa sen sokeripalan kytkeä. Sieltä tosin saattaa löytyä vaikka millainen määrä johtoja ja eri värisenä kuin nykystandardeissa.

Ks. tukes valaisimen asennus

Vierailija
4/4 |
13.10.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos yhtään epäilyttää oma osaaminen niin tilaa sähkömies laittamaan sokeripala pistokkeen tilalle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi kolme