Olen vihainen tyttärelleni ja pojalleni.
Poika on 26v ja tyttö 24v. Poikani seurustelee itseään 2½ vuotta vanhemman naisen kanssa ja tyttäreni on miestään 1½ vuotta vanhempi. Kaiken lisäksi kummallakin on lapsi tulossa puolisonsa kanssa eikä kumpikaan pari ole vielä edes naimisissa keskenään! Olen niin pettynyt heihin, koska me mieheni ja kummankin puolen suku olemme tehneet heille molemmille pikkulapsista asti selväksi, että miehen kuuluu olla naista vanhempi ja että lapsia hankitaan vasta naimisiin menon jälkeen. Samoin seksiä ei saa harrastaa ennen naimisiin menoa eikä asua puolison kanssa yhdessä ennen papin aamenta. Lapset ovat molemmat tehneet lähes kaiken täysin väärin vastoin ilman suvun perinteitä, ohjeita tai esimerkkiä. No, onneksi sentään kumpikin elää sentään heterosuhteessa, se tässä on ainoa laiha lohtu :-(
Kommentit (12)
Entä jos he seurustelisivatkin keskenään ja heille olisi syntymässä yhteinen lapsi? Mitä ajattelisit siitä?
Millä vuosisadalla sinä niin kuin oikein elät?
Hitto. Meinasin just kirjoittaa, että oo onnellinen, ettei ole sentään samaa sukupuolta ne puolisot, mut totesitkin sen lopussa ite.
Oliko tää joku su-illan provo?
Se kun on lasten tehtävä, pilata vanhempiensa elämä, sama toisinpäin. Otan osaa sun ahdistukseen, ei munkaan tyttö tee niinkuin hänet opetin. Oman päänsä mukaan elelee.
0/5