Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Haiseeko teillä kusi kun..

Vierailija
26.09.2016 |

..syötte parsa? Minulla haisee selvästi tiolille..

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Brittiläisen tutkimuksen mukaan noin 40 % ihmisistä erittää parsan nauttimisen jälkeen virtsaan vahvatuoksuisia rikkipitoisia hajoamistuotteita, kuten tioleja ja tioestereitä. Hajoamistuotteiden synty virtsassa määräytyy geneettisesti. Koska suurimmalta osalta ihmisiä puuttuu geeni, joka hajottaa parsassa olevan aromiaineksen, ei heidän virtsassaan ole havaittavissa mitään hajumuutoksia.[3]

Vierailija
2/2 |
26.09.2016 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parsaa syötyäsi virtsaasi erittyy rikkipitoista yhdistettä. Yhdiste ei haise sellaisenaan, vaan se alkaa haista hajottuaan ruoansulatuksessa. Paha haju ilmestyy virtsaan nopeasti, jo 15–30 minuuttia parsan syömisestä. Sillä, kuinka parsan kypsennät, ei ole merkitystä.

Kaikki eivät tuota pahaa hajua kuitenkaan tunnista, asia riippuu täysin geeneistäsi. Esimerkiksi vuonna 1956 tehdyssä brittitutkimuksessa havaittiin, että alle puolet ihmisistä kärsii parsaa syötyään pahanhajuisesta virtsasta.

Vaikka asiaa on tutkittu, on vielä epäselvää, kuinka suuri osa ihmisistä voi haistaa tämän hajun parsan syömisen jälkeen. Tutkijat jakaantuvatkin kahteen leiriin: toiset uskovat, että vain osalla ihmisistä parsa vaikuttaa virtsan hajuun, toiset ovat sitä mieltä, että vaikutus näkyy kaikilla, mutta vain osa pystyy haistamaan sen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä seitsemän